Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2015

Rómovia odkúpili 15 pozemkov, na ktorých mali nelegálne obydlia



Na snímke život v rómskej osade Pusté v obci Čierny Balog (okr. Brezno) počas návštevy vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka pre vysporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom v rómskych osadách. Čierny Balog, 25. ...



Zdieľať
Na snímke život v rómskej osade Pusté v obci Čierny Balog (okr. Brezno) počas návštevy vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka pre vysporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom v rómskych osadách. Čierny Balog, 25. máj 2015. Foto: TASR
Čierny Balog 25. mája (TASR) – Po východoslovenskej rómskej osade v obci Tichý Potok zamieril dnes vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák do dvoch podobných osád aj v obci Čierny Balog v okrese Brezno. Zaujímalo ho, ako sa v obci ujal projekt vyrovnania vlastníckych vzťahov k pozemkom v rómskych osadách a ich následného odkupovania samotnými Rómami. Pozemky súkromných vlastníkov, ktorí sa k nim nemohli dostať, pretože na nich stáli nelegálne stavby, odkúpila obec a od nej Rómovia. Tí ich teraz po čiastkach splácajú. V Čiernom Balogu je takto odkúpených 15 pozemkov.




"Slovensko má veľmi vážny problém s nelegálnymi osadami, kde Rómovia dlhodobo využívajú cudzí majetok a zadarmo. Minulý rok sme naštartovali prvé aktivity a sme radi, že sme Európsku komisiu (EK) dokázali presvedčiť, aby nám na projekt v novom programovom období vyčlenila peniaze," konštatoval Pollák.

Celkovo EK poskytne na odstránenie tohto stavu na Slovensku približne 7 miliónov eur. "Európske" peniaze však vykryjú len administratívne práce okolo kúpy pozemkov, najmä geometrické plány. V Čiernom Balogu to vyšlo na 3000 eur. Všetko ostatné si musia zaplatiť Rómovia.

Ako Pollák dodal, do výzvy sa im prihlásili iba štyri odvážne obce, v troch z nich sa už pozemky pod rómskymi osadami podarilo vyrovnať. Pollák dúfa, že sa zapojí aj ďalších 150 lokalít, pre ktoré sú finančné prostriedky. Na Slovensku je však 504 lokalít, kde je podobný problém. Verí, že do roku 2020 sa ich počet výrazne zníži. "Ak sa nevysporiadajú pozemky, nemôže sa postaviť vodovod, kanalizácia, ani cesta," zdôraznil.

Podľa starostu Čierneho Balogu Františka Budovca, obec vykúpila pozemky od súkromných vlastníkov, kde stáli nelegálne rómske obydlia, za cenu 2,50 eura za meter štvorcový. Rómom ich predala za päť eur za meter štvorcový, čo je bežná cena, za akú sa v dedine predávajú podobné typy pozemkov.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Ruska nevpustili nemeckého poslanca, vláda protestuje
<< predchádzajúci článok
Nepálčania si pripomenuli obete ničivého zemestrasenia