Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. júla 2015

Svetová obchodná organizácia zruší clá 200 technologických produktov



Po dlhoročných ťahaniciach sa členským krajinám Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podarilo dohodnúť o zrušení ciel na vyše 200 technologických produktov. Informovala o tom ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Ženeva 24. júla (TASR) - Po dlhoročných ťahaniciach sa členským krajinám Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podarilo dohodnúť o zrušení ciel na vyše 200 technologických produktov. Informovala o tom agentúra DPA.


Od polovice budúceho roka tak môžu náklady na dovoz a vývoz týchto tovarov podstatne klesnúť. Dohoda sa dotýka rozsiahleho spektra produktov, napríklad procesorov, smartfónov, navigačných systémov či medicínskych diagnostických prístrojov.

"Veríme, že dohodu budeme môcť oficiálne schváliť podľa plánu na decembrovej konferencii o svetovom obchode v Nairobi," povedal pre DPA hovorca WTO Keith Rockwell.

Do dnešného poludnia však nedokázali oficiálny súhlas predložiť niektoré z 54 zúčastnených vlád. Tlačovú konferenciu, na ktorej chcel generálny tajomník WTO Roberto Azevedo predstaviť podrobnosti dohody, preto presunuli na budúci týždeň. Zainteresované zdroje však zdôraznili, že toto omeškanie má výlučne organizačný charakter.

Dnešný úspech podstatne rozšíri dosah pôvodnej Dohody o informačných technológiách (ITA) z roku 1997. Vplyv pre používateľov v EÚ ale bude minimálny, keďže EÚ nezávisle od rokovaní o ITA medzičasom znížila clá na mnohé produkty z oblasti spotrebnej elektroniky až na nulu.

Dohoda môže pomôcť najmä európskym podnikom, ktoré zápasili s clami pri vývoze do tretích krajín. Budúci bezcolný obchod s technologickými produktmi má hodnotu asi bilión eur. Odborníci odhadujú, že ročné náklady na cezhraničné obchodovanie s informačnými technológiami by sa mohli znížiť o niekoľko stovák miliónov eur.

Rozšírenie ITA sa tak stalo prvou globálnou dohodou o odstránení ciel za posledných 18 rokov. Na dohode sa priamo zúčastnilo 54 štátov, medzi nimi aj USA, Čína, Japonsko a všetky krajiny EÚ. Tieto štáty predstavujú 90 % celosvetového obchodu s IT produktmi. Navyše, jedno ustanovenie zmluvy ponúka výhody aj tým krajinám, ktoré ju spočiatku nepodpíšu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kerry: Ak Kongres odmietne dohodu s Iránom, Izrael bude viac izolovaný
<< predchádzajúci článok
Výbuch v talianskej továrni na pyrotechniku si vyžiadal sedem životov