Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júna 2016

Ústavný súd posúdi ústavnosť zákona o pobyte cudzincov



Ústavný súd (ÚS) SR preskúma ústavnosť niektorých ustanovení zákona o pobyte cudzincov. Návrh, ktorý podal Najvyšší súd (NS) SR zastúpený predsedníčkou ...



Zdieľať
Ústavný súd SR Foto: TASR/František Iván
Košice 29. júna (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR preskúma ústavnosť niektorých ustanovení zákona o pobyte cudzincov. Návrh, ktorý podal Najvyšší súd (NS) SR zastúpený predsedníčkou senátu Elenou Berthotyovou, ústavní sudcovia dnes prijali na ďalšie konanie.


Spornou je časť zákona, podľa ktorej policajný útvar uvedie v odôvodnení rozhodnutia o zamietnutí žiadosti cudzinca o udelenie trvalého či prechodného pobytu alebo o zrušení takéhoto pobytu iba to, že ide o bezpečnostný záujem SR. Podľa zákona sa takýto postup vyžaduje, ak je dôvodné podozrenie, že štátny príslušník tretej krajiny pri svojom pobyte ohrozí bezpečnosť štátu.

Senát NS má však za to, že ide o rozpor s Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ako aj Chartou základných práv Európskej únie. Porušuje to princíp rovnosti účastníkov súdneho konania, ako aj ich právo na spravodlivé konanie.

"Nesprístupnenie dôvodov, na základe ktorých orgán verejnej správy rozhodol, podľa názoru senátu najvyššieho súdu odníma účastníkovi konania možnosť vyjadriť sa ku všetkým vykonávaným dôkazom. V prípade administratívneho konania, a rovnako aj preskúmavajúceho konania pred súdom, uvedené vytvára pre tohto účastníka podstatne nevýhodnejšie podmienky na preukázanie svojich tvrdení, než akými disponuje druhý účastník konania (orgán verejnej správy)," uvádza sa v podnete.

NS SR pritom vychádzal z konkrétneho prípadu, keď Oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Bratislava v roku 2013 zamietlo cudzincovi žiadosť o trvalý pobyt. Krajský súd žalobu, ktorou sa cudzinec domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia, zamietol a rozhodnutie potvrdil. NS SR počas konania o odvolaní proti rozsudku krajského súdu zistil skutočnosti, "ktoré u neho vyvolávajú pochybnosti" o ústavnosti a súlade napadnutých ustanovení s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a s Chartou základných práv EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsky kancelár i maďarský premiér o referende o členstve v EÚ
<< predchádzajúci článok
Poľský minister: Najšťastnejší človek v Európe bol po referende Putin