Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. novembra 2009

Nádych v SND pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie



Pri príležitosti 20. výročia novembrovej revolúcie sa v piatok 6. novembra 2009 uskutočnil spomienkový gala večer, ktorého súčasťou bolo odhalenie umeleckého diela pripomínajúceho Nežnú revolúciu ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. novembra (WN/PR) - Pri príležitosti 20. výročia novembrovej revolúcie sa v piatok 6. novembra 2009 uskutočnil spomienkový gala večer, ktorého súčasťou bolo odhalenie umeleckého diela pripomínajúceho Nežnú revolúciu a premiéra baletného predstavenia Everest.


Počas slávnostného večera sa stretli významné osobnosti spoločenského a občianskeho života, umelci, politici, diplomati a akademici, aby spoločne oslávili dve desaťročia slobody, demokracie a rešpektovania občianskych práv. Ako zdôraznil Pavol Smolík, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, miesto konania osláv zároveň pripomenulo mieru zaangažovanosti a významnú úlohu umelcov, ktorí tvorili pevné jadro revolučných hnutí.

Budovou Slovenského národného divadla zazneli melódie piesní Karla Kryla, ktoré oživili spomienky na režim spred novembrových udalostí. Premiéra baletnej inscenácie Everest nadviazala zobrazením životného putovania človeka, pádov a vzostupov, no najmä odvahy, vnútornej sily a viery v ľudskom živote. Symbolicky tak pripomenula November '89 ako jeden z Everestov našej spoločnosti v novodobých dejinách Slovenska.
Spomienkovú atmosféru dotvárali príhovory popredných osobností kultúrneho, spoločenského a občianskeho života, ktorými si pripomenuli nádych slobody a demokracie z Novembra 89. Obrazne tak predstavili umelecké dielo „Nádych“, ktoré pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie zhotovili umeleckí sklári Slavomír Bachorik a Oliver Leššo. Umelecké dielo bolo následne k trvalej expozícii v novej budove SND národnému divadlu darované Euroatlantickým centrom a Zastúpením Európskej komisie v SR.

Ako zdôraznil Martin Bútora, čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky a bývalý veľvyslanec SR v USA, revolúciu vyvolala práve verejnosť, ktorá vyšla do ulíc a odmietnutím totality, neslobody a strachu sa dožiadala zmeny. Peter Zsapka zo Zastúpenia Európskej komisie v SR však poukázal i na rýchle vytriezvenie do šedej reality vznikajúceho Slovenského štátu a na výzvy, ktoré si začala slovenská spoločnosť postupne uvedomovať. Ján Kubiš, výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN a zároveň čestný člen Euroatlantického centra, sa taktiež podelil o svoje živé spomienky a osobné skúsenosti z porevolučného obdobia. Kubiš tak pripomenul zložitú cestu, ktorá pred Slovenskou republikou stála na začiatku 90tych rokov, a zdôraznil, že revolúcia neznamenala koniec nášho úsilia, ale práve naopak, znamenala návrat Slovenska späť do Európy a začiatok dlhej cesty integrácie do Euroatlantických štruktúr. Michal Kovács, exviceprezident a čestný člen Euroatlantického centra, záverom poďakoval partnerom, ktorí stáli pri Slovensku na jeho ceste demokratizácie a liberalizácie a zároveň poukázal na morálny záväzok pre Slovenskú republiku, aby „požičané vrátila“ a aby aj naďalej aktívne stála po boku krajín, ktoré spoločenskou a politickou transformáciou prechádzajú v týchto časoch.

Slávnostné podujatie bolo zorganizované Euroatlantickým centrom, ktoré si zároveň pripomenulo 10 rokov svojej existencie, Slovenským národným divadlom a Zastúpením Európskej komisie v SR.

Informácie poskytla Lucia Weinbergerová z Euroatlantického centra.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina Hex oslávi 20 rokov svojej existencie
<< predchádzajúci článok
Tipovanie lotérií cez SMS prekonalo očakávania