Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2011

ČR: Lekári neodídu do cudziny, radšej budú brať podporuAk by sa lekár uchádzal o podporu v nezamestnanosti, úrad práce by ho pravdepodobne poslal do rovnakej nemocnice, ktorú opustil, píše český denník Lidové ...Zdieľať
lekari Foto: Ilustračné foto SITA/APČESKÉ BUDEJOVICE 8. februára (WEBNOVINY) - Ak by sa lekár uchádzal o podporu v nezamestnanosti, úrad práce by ho pravdepodobne poslal do rovnakej nemocnice, ktorú opustil, píše český denník Lidové noviny. Nemocnice akútne potrebujú lekárov, tí však sedia doma a nepracujú, taký je podľa vedenia Lekárskeho odborového klubu (LOK) najpravdepodobnejší scenár vývoja sporu lekárov so štátom v prípade, že sa obe strany do konca februára nedohodnú.


LOK priznáva, že ak by skutočne nastal Deň D a lekári by nestiahli svoje výpovede, do zahraničia by odišiel len nepatrný zlomok. Ostatní by zrejme vyčkávali, ako sa situácia vyvinie a komu skôr povolia nervy - lekárom, alebo štátu. Člen predsedníctva LOK-u Miloš Voleman predpokladá, že lekári by asi ostali na takzvanej "neplatenej dovolenke". Na prácu v zahraničí im chýba aj znalosť jazyka, takže by väčšina zostala doma. "Potom sa ukáže, či zdravotníctvo viac potrebuje lekárov, alebo naopak lekári zdravotníctvo," povedal Voleman.

Proti vydieraniu lekárov sa však postavili signatári novej petície s názvom Protest proti kapitulantstvu, ktorým sa nepáči nátlak lekárskych odborov a ich akcia Ďakujeme, odchádzame. Od konca januára sa do nej zapojilo už viac ako 22 000 ľudí. Petícia na podporu lekárov SOS zdravotníctva však nazbierala o 10 000 podpisov viac. Podľa posledného prieskumu agentúry STEM majú protestujúci lekári podporu už len 17 percent ľudí, píšu Lidové noviny.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Investičná divízia UBS sa v 4. kvartáli vrátila do zisku
<< predchádzajúci článok
Ovce.sk radí, ako chrániť deti pred zlom z internetu