Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

08. júla 2013

Danka Barteková je úspešná diplomatka, no šport je prvoradýStrelkyňa Danka Barteková je od stredy 3. júla najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru. Členka Strediska štátnej športovej reprezentácie má za sebou z pohľadu MOV ...Zdieľať
druhy olympijsky den v londyne BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Strelkyňa Danka Barteková je od stredy 3. júla najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru.


Členka Strediska štátnej športovej reprezentácie má za sebou z pohľadu MOV zaujímavý príbeh, doteraz sa jeho súčasťou nestal aktívny športovec, ktorý by sa na vstup pripravoval aj svojím štúdiom, potom získal medailu na OH a napokon vstúpil do olympijskej rodiny.

"Zo Slovenska sa o vstup do MOV pokúšalo viacero športovcov, ktorí na rozdiel od Danky neuspeli. U nich to bola predovšetkým snaha o získanie imidžu. U Danky bolo vidieť snahu preniknúť do zákulisia olympizmu ešte pred samotnou snahou kandidovať. Dnes môžeme s čistým svedomím povedať, že je vhodná na tento post," uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Barteková sa na kandidatúru pripravovala prakticky od roku 2007, keď sa začala výraznejšie angažovať v Slovenskom olympijskom výbore.


Ambasádorka na olympijských hrách

Absolventka medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa ešte počas štúdia začala zaujímať o športovú diplomaciu, v roku 2009 absolvovala stáž v centrále Európskych olympijských výborov, neskôr bola ambasádorkou slovenskej výpravy na premiérových olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure, zúčastnila sa na konferencii MOV v Durbane.

"Voľba do MOV je pre mňa veľké víťazstvo, bolo to splnenie môjho sna. Beriem to ako veľkú zodpovednosť, keďže sa bude odo mňa doma i v MOV veľa očakávať. Voľba bola logickým krokom, nebolo to o tom, že by som si z večera na ráno zmyslela, že chcem pracovať v MOV," uviedla Danka Barteková, ktorá v rámci komisie športovcov MOV bude mať na starosti komunikáciu s príslušnými partnermi v streleckej a gymnastickej federácií. V rámci svojej práce sa chce podieľať na zlepšení kontaktov medzi športovcami a MOV.


Úspech v Lausanne

Bartekovú definitívne prijali do MOV v Lausanne, kde sa konalo mimoriadne zasadnutie pléna. Slovenku prekvapilo prijatie zo strany doterajších členov MOV.

Doteraz bol zo Slovenska členom organizácie len Vladimír Černušák.

Na brehu Ženevského jazera už absolvovala prvé hlasovanie, členovia MOV volili dejisko olympijských hier mládeže 2018.

Voľby vyhralo Buenos Aires, ktoré zdolalo Glasgow a Medellín. "Buenos Aires je pekné mesto. Jeho kandidatúra bola dobre pripravená, rovnako ako ostatných uchádzačov," konštatovala Danka Barteková, ktorá sa na základe Olympijskej charty stala aj členkou Slovenského olympijského výboru i jeho exekutívy.

Dvadsaťosemročná rodáčka z Trenčína, ktorá žije v Malženiciach, si vypočula v Lausanne aj predstavy kandidátov na post prezidenta MOV. Nemec Thomas Bach, Singapurčan Ng Ser Miang, Taiwančan Wu Čching-kchuo, Portoričan Richard Carrión, Švajčiar Denis Oswald a Ukrajinec Sergej Bubka počas pätnástich minút prezentovali členom MOV svoje vízie, ktoré by chceli naplniť, pokiaľ by dostali príležitosť nahradiť vo funkcii šéfa organizácie dosluhujúceho prezidenta Jacquesa Roggeho.


Šport na prvom mieste

Súčasťou zasadnutia boli i prezentácie uchádzačov o olympijské hry 2020. "Súboj o prezidentský post bude z môjho pohľadu veľmi zaujímavý. Rozprávala som sa so všetkými šiestimi kandidátmi. Mám tušenie, kto by mohol byť novým prezidentom, ale ako budem hlasovať, to si nechám pre seba," uviedla bronzová medailistka z OH 2012 a pokračovala: "Kandidáti na OH 2020, samozrejme, vytvárali na nás tlak, ale bolo to v rámci dovolených prostriedkov a slušnosti. Mám plnú mailovú schránku blahoželaní od nich i poďakovaní, že som navštívila ich informačný stánok. Pri návšteve mi poskytli mnohé informácie. Všetci mi ukazovali strelnicu. V Madride, Tokiu i Istanbule ju majú blízko dediny. Strelci by sa potešili, ale jachtári by boli zo vzdialeností veľmi smutní."

Napriek funkcionárskej dráhe sa cíti byť predovšetkým športovkyňou. Už o tri týždne ju čakajú majstrovstvá Európy. Aj počas pobytu na nedávnom Svetovom fóre športovcov i na zasadnutí v Lausanne myslela aj na tréning. "Pred odchodom som dostala od trénera papier. Snažila som sa všetko dodržať, aj keď raz som išla do posilňovne o pol desiatej večer," doplnila Barteková, ktorá si v nabitom kalendári nájde čas na dovolenku až v decembri pred Vianocami. Strelecká sezóna jej vyvrcholí v októbri na finále Svetového pohára, potom ju čaká ešte kondičné sústredenie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Marcel Lomnický získal na univerziáde prvú slovenskú medailu
<< predchádzajúci článok
Robert Lewandowski prestúpi do Bayernu, tvrdí tréner Knopp