Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. januára 2007

Do našich kín prichádza film Obsluhoval jsem anglického králeDo slovenských kín príde vo štvrtok 25. januára nový film režiséra Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále. V Českej republike ho v priebehu desiatich dní videlo 264-tisíc divákov. ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Do slovenských kín príde vo štvrtok 25. januára nový film režiséra Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále. V Českej republike ho v priebehu desiatich dní videlo 264-tisíc divákov. Trpká komédia predstavuje život muža, ktorý si ho túžil naplniť za každých okolností bohatstvom a krásou, avšak jeho šťastie bolo vždy o tom, že ho stretlo nejaké nešťastie. Zažil rozmach českej spoločnosti, okúzlenie bohatstvom i karnevalom života v tridsiatych rokoch minulého storočia, pád svojho charakteru v období nemeckej okupácie i pokoru v dobe nástupu komunizmu. Rozpamätávanie sa na konci života privedie hlavnú postavu k nájdeniu istoty vo svojom srdci a v samote. Dielo podľa knihy Bohumila Hrabala je teda akousi veľkou metaforou o českom osude dvadsiateho storočia.

V hlavnej úlohe sa v snímke Obsluhoval jsem anglického krále predstaví Oldřich Kaiser ako Jan Dítě starší a bulharský herec Ivan Barnev ako jeho mladšie ja. Niekoľko úloh stvárnili aj slovenskí herci ako Zuzana Fialová, Marián Labuda, Martin Huba či Milan Lasica. Pre Martina Hubu bolo radosťou pracovať práve s Menzlom. Keď v minulosti čítal Hrabalovu novelu, tak mu bola najbližšia postava hlavného čašníka Skřivánka, ktorú nakoniec aj stvárnil. Aj Zuzana Fialová bola so spoluprácou veľmi spokojná. "Vždy som závidela herečkám v Menzlových filmoch, pretože on dokáže v žene vidieť neskutočný pôvab. Nevyberá si typické krásky, ale ženy zvláštne a je to jeden z mála mužov, ktorý sa na ženu díva takým obdivným pohľadom, že žena sa potom cíti mimoriadne dôležitá," povedala. Herec Marián Labuda sa s autorom literárnej predlohy poznal aj osobne a považuje ho skvelého spoločníka pri pive. "On aj keď zdanlivo nepočúval, tak mám pocit, že z celej krčmy zachytil všetko zaujímavé do dialógu, ktorý písal. Hrabal bol človek, ktorý v krčmách nepresedel nadarmo," prezradil Labuda. Režisér Jiří Menzel si však chválil aj spoluprácu s hercami, ktorí získali len malé úlohy. "Bol som s tými ľuďmi rád, mal som neobyčajné šťastie nielen na veľkých hercov, ale aj na tých epizódnych," uviedol. Vo svojej novej snímke sa snažil "zachovať Hrabala" a zároveň chcel, aby bol film prístupný divákom. "Nemá cenu za také veľké peniaze robiť film, na ktorý príde desaťtisíc ľudí, chcel som, aby bol Hrabal prístupný aj tým, ktorí ho nečítajú," povedal Menzel.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Situácia na cestách pod Tatrami sa upokojuje
<< predchádzajúci článok
Odborári sú za povinnú škôlku pre päťročné deti