Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. júna 2017

Do prvého slovenského pomníka J. M. Hurbana vložili prsť



Na snímke je pamätná doska J.M.Hurbana na mieste, kde stál jeho rodný dom.



Zdieľať
Na snímke je pamätná doska J.M.Hurbana na mieste, kde stál jeho rodný dom. Foto: Foto: TASR - Štefan Puškáš
Martin 8. júna (TASR) – Na vedeckej konferencii Slovenskej národnej knižnice (SNK) k 200. výročiu narodenia Jozefa Miloslava Hurbana dnes v Literárnom múzeu SNK v Martine diskutovali odborníci aj o prvom pomníku J. M. Hurbana na Slovensku z roku 1928, hurbanovskom mlyne zo Sobotišťa aj o vzácnej zbierke fotografií, pripravenej na digitalizáciu.


Prvý Hurbanov pomník na Slovensku postavili podľa Petra Macha z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v roku 1928 v Novom Meste nad Váhom pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky. "Symbol Hurbana bol vtiahnutý do štátnej a celonárodnej symboliky a prejavilo sa to okrem iného aj tým, že do podstavca pomníka vložili prsť z viacerých bojísk. V prvom rade z bojiska neďaleko Starej Turej, kde bojovali hurbanovskí dobrovoľníci počas revolúcie v roku 1848. Ale aj prsť z bojísk prvej svetovej vojny, kde bojovali československí legionári. Takto symbolicky sa snažili organizátori osláv a odhaľovania pomníka prepojiť hurbanovskú a štefánikovskú tradíciu," povedal Macho.

Podľa Zdenka Ďurišku z SNK pochádzali predkovia J. M. Hurbana zo Sobotišťa, kde v 18. storočí vládol živo sa rozvíjajúci obchod i remeselníctvo. "Z rodokmeňa, ktorý sa zachoval v Hurbanovej pozostalosti, vieme, že jeho predkovia boli vlastníkmi mlyna v Sobotišti. Zistili sme, že mlyn existoval niekoľko desiatok, možno sto rokov a jeho vlastníkmi boli vždy viacerí členovia rodu. Dá sa povedať, že ho mali akoby v podielovom spoluvlastníctve. No v druhej polovici 19. storočia sme už údaje o mlyne nenašli. Zdá sa teda, že zanikol alebo zmenil vlastníkov. Vlastníci tohto mlyna boli pomerne slobodní obyvatelia, boli oslobodení od robôt a museli platiť len finančné dávky," uviedol Ďuriška.

Fotografickú zbierku J. M. Hurbana s vyše 200 fotografiami predstavila Mária Valová z SNK. "Sú v nej portrétne fotografie, fotografie pamätných miest, pamätihodností a fotografie z rôznych slávností na Hurbanovu počesť. K najvzácnejším radíme známy dagerotyp členov slovenského vyslanectva k cisárovi z roku 1849. Ale Hurban má v zbierke aj vzácny kolorovaný portrét na takzvanom slanom papieri - kalotyp, tiež z roku 1849 a s najväčšou pravdepodobnosťou ho vyhotovil srbský fotograf Anastáz Jovanovič. Podobný, rovnako adjustovaný portrét, ale s podobizňou Ľudovíta Štúra, vlastní Múzeum Ľ. Štúra v Modre - obaja sa určite dali fotografovať v jednom ateliéri. K vzácnym nesporne patria aj dagerotypy, na ktorých je Hurbanova manželka Anna Jurkovičová-Hurbanová s dvojročným Svetozárom Hurbanom Vajanským z roku 1849. Celá zbierka je už skatalogizovaná a pripravená na digitalizáciu," dodala Valová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FOTO: VIDEO: ŽSR nasimulovali zrážku rušňov a osobného auta
<< predchádzajúci článok
T.MIKUŠ: Hurbanova výzva je apelom na uchovávanie hodnôt