Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2017

Do súťaže o sídlo agentúry EMA sa už hlási aj Belgicko



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 20. marca (TASR) - Belgicko sa zaradilo medzi tie členské krajiny EÚ, ktoré majú záujem o získanie sídla Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá sa totiž po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ bude musieť vysťahovať z Londýna. O sídlo pre EMA prejavuje záujem aj Slovensko.


Podľa informácií tlačovej agentúry Belga chce belgická federálna vláda po dohode s jednotlivými regiónmi ponúknuť sídlo pre túto vplyvnú agentúru v bruselskom regióne. Ten pre okolo 900 zamestnancov agentúry ponúka dobré letecké spojenia so svetom a dostupnosť medzinárodných škôl, bývania, nemocníc, hotelov a služieb.

Nevýhodou Bruselu je, že hostí Európsku obrannú agentúru (EDA) a päť výkonných agentúr, s dočasnou platnosťou spadajúcich pod exekutívu EÚ.

Európsky týždenník Politico vo februári pripomenul, že Európska komisia vypracovala návrh kritérií, podľa ktorých by sa malo rozhodnúť o budúcom sídle EMA. Medzi ne - vzhľadom na medzinárodné zloženie personálu agentúry - patrí dobré dopravné spojenie so zvyškom Európy a dobrá vybavenosť pre agentúru so všetkým, čo treba pre jej fungovanie už od prvého dňa jej presídlenia.

Výkonný riaditeľ agentúry Guido Rasi pre Politico pripomenul, že EMA každý rok prijme vo svojej šesťposchodovej londýnskej budove okolo 40.000 ľudí. Na tento účel potrebuje k dispozícii 350 hotelových izieb päť dní v týždni.

O budúcom sídle pre európskeho regulátora liekov rozhodne Rada, čiže členské štáty EÚ, ale podľa správ týždenníka Politico už dlhšie beží intenzívna zákulisná kampaň namierená aj na predstaviteľov exekutívy EÚ. Pritom lobing prebieha na najvyššej diplomatickej úrovni za účasti ministrov zdravotníctva, premiérov a prezidentov. Agentúru EMA chce totiž získať až 16 členských krajín Únie.

Taliansky premiér Paolo Gentiloni navrhol priamo predsedovi Európskej rady Donaldov Tuskovi ako sídlo agentúry Miláno. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v tejto veci okrem Tuska v prospech Záhrebu oslovil aj predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Ministri zdravotníctva z Írska a Maďarska to podľa časopisu Politico skúšajú v prospech Dublinu a Budapešti cez eurokomisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisa Andriukaitisa.

Podľa dostupných informácií sú v súťaži o sídlo pre EMA aj ďalšie mestá - Amsterdam, Kodaň, Lille, Štokholm či Varšava. A podľa informácií TASR aj Bratislava, ktorá chce ťažiť z blízkosti viedenského letiska, a zo skutočnosti, že Slovensko na svojom území nevlastní žiadnu agentúru EÚ.

Podľa časopisu Politico sa lídri EÚ ešte v decembri 2003 dohodli na tom, že v budúcnosti uprednostnia nové členské krajiny EÚ pri rozdeľovaní budúcich agentúr, čo však nemusí platiť, lebo rozhodnú politické rokovania v Rade. Momentálne len päť členských krajín nemá na svojom území agentúry EÚ: Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko a Slovensko.

Agentúra EMA zodpovedá za odborné posúdenie žiadostí o povolenie uviesť konkrétne lieky na európsky trh. V roku 2016 EMA povolila platnosť pre 81 liekov, okrem iného aj na liečbu rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb či infekcií. Jej rozpočet na rok 2017 je vo výške 322 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľsko sa na schôdzke v Ríme postaví proti viacrýchlostnej integrácii
<< predchádzajúci článok
Čína sa pripravuje na prípadné protekcionistické opatrenia USA