Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. marca 2006

Enel vstúpi do SE aj bez prijatia zákona o jadrovom fonde



Talianska spoločnosť Enel vstúpi do Slovenských elektrární (SE), a.s. ako 66-percentný akcionár, aj keby zákon o Národnom jadrovom fonde nevstúpil do platnosti. Ako ďalej uviedol po ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. marca (WN/SITA) -

Talianska spoločnosť Enel vstúpi do Slovenských elektrární (SE), a.s. ako 66-percentný akcionár, aj keby zákon o Národnom jadrovom fonde nevstúpil do platnosti. Ako ďalej uviedol po stredajšej konferencii Ministerstva hospodárstva SR rezortný minister Jirko Malchárek, Enel totiž odstúpil od tejto odkladacej podmienky, ktorú bolo potrebné pôvodne vykonať kvôli ukončeniu procesu predaja SE. "Talianska spoločnosť sa nechce zúčastňovať tohto politika, pretože si je vedomá, že Slovensko potrebuje tento zákon. Odteraz tému zákona už nikto zodpovedný nebude spájať s privatizáciou SE," dodal Malchárek.

Návrh zákona o Národnom jadrovom fonde odsúhlasila Národná rada SR minulý týždeň, avšak zákon ešte musí podpísať prezident SR Ivan Gašparovič. Tento zákon podľa ministra hospodárstva SR Jirka Malchárka nie je len otázkou privatizácie SE, ale rieši hlavne ako sa vyrovnať s historickým deficitom financií na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi vo výške 15 mld. Sk. Okrem toho schválením tohto zákona včlení Slovensko Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (EURATOM) do právneho poriadku SR. So zákonom ako celkom vyjadrili na konferencii MH SR spokojnosť aj predseda predstavenstva Slovenských elektrární Miroslav Pikus a predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.

Podľa návrhu zákona o Národnom jadrovom fonde by mali odberatelia elektrickej energie od júla tohto roka na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení (JEZ) a na nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom platiť v konečnej cene za elektrinu najviac 0,05 Sk na jednu kilowatthodinu (kWh). Prijatím tohto zákona sa podľa Malchárka nezvýši cena elektriny, pretože poplatky na likvidáciu jadra sú už zahrnuté v regulačnom rámci.

Finančné prostriedky v jadrovom fonde budú súčasťou verejných financií a budú tvorené minimálne v rovnakej výške ako doteraz, t. j. približne v sume 2,6 mld. Sk za rok. Prevádzkovateľ jadrového zariadenia by mal podľa návrhu zákona zaplatiť na jadrový účet 350 tis. Sk ročne za každý megawatt inštalovaného elektrického výkonu jadrového zariadenia a príspevok vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektrickej energie vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok. Podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na jadrový účet ustanoví vláda nariadením.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SR podporuje zmrazenie zahraničných aktív Bieloruska
<< predchádzajúci článok
Premiér zajtra cestuje do Bruselu na rokovanie Európskej rady