Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. decembra 2005

Extrémy v cenách benzínu sa (asi) nezopakujú



Rok 2005 bude z pohľadu motoristov predovšetkým rokom vysokých cien pohonných látok.



Zdieľať
Tak veľa sme v absolútnom vyjadrení za liter benzínu či nafty ešte neplatili (aj keď v porovnaní s priemernou mzdou boli ich ceny koncom 90. rokov ešte vyššie). Ropa na svetových trhoch pokorila hranicu 70 US dolárov za barel pod tlakom vysokého dopytu najmä v Ázii, ako aj nestability v arabských krajinách či prírodných katastrof v štátoch pri Mexickom zálive. Bude nový rok v tomto smere pre motoristov priaznivejší, alebo sa opäť nemáme na čo tešiť?

Zdá sa, že kladne sa dá odpovedať na obidve otázky. Extrémy tohtoročného neskorého leta a jesene, keď sa liter Naturalu 95 a nafty bežne predával za cenu presahujúcu 40 Sk, by sa opakovať nemali. „Súčasná situácia je pozitívna, ropa by sa mohla na budúci rok ustáliť pri hranici 60 USD/barel,“ odhaduje analytik spoločnosti Colosseum Jiří Šťasný (ide o americkú ropy, pozn. red.). Teda zhruba na súčasnej úrovni. Jej ceny totiž vykazujú skôr stabilnú tendenciu a nemalo by sa na tom nič meniť ani po Silvestri. Na druhej strane však analytici upozorňujú, že pokles na úrovne okolo 40 dolárov za barel čierneho zlata nehrozí. V prípade európskej ropy, ktorá je vždy o niekoľko dolárov za barel lacnejšia, odhaduje hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol jej priemernú cenu niekde okolo 55 USD, za mimoriadne priaznivých podmienok by mohla klesnúť až na 50 dolárov/barel. Zlacňovanie pohonných látok v masívnom meradle tak určite nebude na programe dňa.
Štúdia spoločnosti Goldman Sachs taká optimistická nie je. Očakáva, že priemerná cena ropy v budúcom roku dosiahne až 68 USD/barel. Pri takejto drahej surovine sa liter Naturalu 95 predával v tomto roku už na hranici 40 korún za liter, nafta mu zdatne sekundovala. Ak by teda platil záver Goldman Sachs, nemáme sa na čo tešiť (ide pritom o priemerné ceny, je teda zrejmé, že by dochádzalo k ich výkyvom tak hore, ako aj dole). Podobne vyzerá aj prognóza na ďalšie tri až štyri roky, pričom sa nevylučuje, že sa cena barelu ropy vyšplhá až k sto dolárom.
Sú určité faktory, ktoré však hovoria skôr pre mierny optimizmus. Veľkí spotrebitelia, ako sú napr. USA, si doplnili svoje zásoby. Na druhej strane Čína trochu stlmila svoj smäd po rope a čaká na priaznivejšie ceny. Tie príliš vysoké nevyhovujú ani producentom, keďže znižujú záujem o ropu, ako aj aktivujú dovtedy nerentabilné konkurenčné ťažobné polia či alternatívne zdroje energie. Zdá sa, že napriek správam o rastúcej spotrebe sa bude dariť aj v budúcom roku uspokojovať dopyt, hoci voľných ťažobných kapacít je veľmi málo. S trhom môže zamávať opäť počasie či teroristi. Problémy môžu vyvolať aj nedostatočné rafinérske kapacity, aj keď sa najmä v arabských krajinách začína s výstavbou nových. Do budúceho vývoja tak môže zasiahnuť toľko nevypočítateľných premenných, že jeho smerovanie sa na sto percent odhadnúť jednoducho nedá.

Slavomír Šikuda

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na penzijných účtoch 8,5 miliardy
<< predchádzajúci článok
V skratke