24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

24. júna 2006

G-skupina - Švajčiarsko - Kórej. rep.

Švajčiarsko - Kórejská republika 2:0 (1:0)

V piatkovom stretnutí G-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v nemeckom Hannoveri zvíťazila reprezentácia Švajčiarska and Kórejskou republikou 2:0 (1:0). O úvodný gól stretnutia sa postaral v 23. minúte stopér anglického tímu Arsenal Londýn Philippe Senderos, ktorý po priamom kope hlavičkou prekonal gólmana v bránke Kórejskej republiky Lee Won-jaeho. Víťazstvo a postup hráčov krajiny helvétskeho kríža do osemfinále napokon v 77. min poistil útočník Alexander Frei. Zverenci trénera Jakoba Kuhna si tak vďaka zisku siedmich bodov zabezpečili prvenstvo v základnej G-skupine a v boji o štvrťfinále sa v pondelok 26. júna o 21.00 h stretnú v Kolíne nad Rýnom s druhým mužstvom H-skupiny - Ukrajinou. Kórejská republika sa po prekvapujúcom semifinálovom úspechu spred štyroch rokov na šampionáte v domácom prostredí musí tentokrát porúčať už po skupinovej fáze, pretože v paralelnom stretnutí zvíťazilo Francúzsko nad Togom 2:0 a odsunulo tak tím holandského trénera Dicka Advocaata na tretiu nepostupovú priečku.

G-skupina:
Góly: 23. Senderos, 77. Frei, ŽK: 43. Senderos, 55. H. Yakin, 69. Wicky, 82. Spycher, 90. Djourou - 23. Park Ču-joung, 37. Kim Jin-kju, 78. Čoi Jin-čul, 80. Lee Čun-soo, rozhodovali: Horacio Elizondo - Dario Garcia, Rodolfo Otero (všetci Arg.), 43 000 divákov

Švajčiarsko: Zuberbühler - P. Degen, Senderos (53. Djourou), Müller, Spycher - Vogel - Barnetta, Cabanas, Wicky (88. Behrami) - H. Yakin (71. Margairaz), Frei
Kórejská republika: Lee Woon-jae - Kim Dong-jin, Čoi Jin-čul, Kim Jin-kju, Lee Joung-pjo (63. Ahn Jung-hwan) - Lee Ho, Kim Nam-il, Park Ji-sung, Park Ču-joung (66. Seol Ki-hjeon) - Lee Čun-soo, Čo Jae-jin

Od začiatku stretnutia boli aktívnejší švajčiarski reprezentanti, ktorí si už v prvej desaťminútovke vypracovali dve dobré príležitosti. V 8. min najskôr nevyšla prihrávka Barnettu na Freia a o dve minúty neskôr si obaja spoluprácu zopakovali, tentokrát v opačnom garde, no strelu váhajúceho Barnettu zblokoval vracajúci sa obranca Čoi Jin-čul. Zverenci trénera Jakoba Kuhna sa v 23. min predsa len dočkali. Na center z priameho kopu najvyššie vyskočil Senderos a dôraznou hlavičkou prekonal gólmana Lee Won-jaeho - 1:0. Obranca Arsenalu sa vo výskoku zrazil hlavou s Kórejčanom Čoi Jin-čulom. Obaja museli so zakrvavenými tvárami podstúpiť ošetrenie, v stretnutí však pokračovali. V závere prvej 45-minútovky prevzali iniciatívu Kórejčania, no ich najväčšiu príležitosť - výbornú strelu Lee Čun-soa k ľavej žrdi, zneškodnil vynikajúcim zákrokom brankár Zuberbühler. Po obrátke sa zverenci holandského trénera Dicka Advocaata snažili zvrátiť priebeh zápasu a vybojovať si tak postup do osemfinále, vyloženejšie gólové príležitosti si však nevypracovali. Naopak, na druhej strane napálil v 65. min loptu do brvna útočník Frei a ten istý hráč napokon o 12 minút poistil víťazstvo Švajčiarov. Kanonier francúzskeho Rennes dostal loptu za obranu Kórejčanov, postranný rozhodca síce signalizoval postavenie mimo hry, ale hlavný arbiter Horacio Elizondo hru neprerušil a pre Freia už nebol problém dostať loptu do siete - 2:0. V ďalšom priebehu už Švajčiari vývoj kontrolovali a ako víťaz základnej G-skupiny si zabezpečili postup do osemfinále, v ktorom sa stretnú s Ukrajinou.

Hlasy po stretnutí:
Jakob Kuhn (tréner Švajčiarska): "Bol to veľmi dobrý zápas. Moje mužstvo hralo veľmi dobre, aj keď musím priznať, že sme mali aj kúsok povestného šťastia. Predovšetkým je však dôležité dosiahnuté víťazstvo a postup do osemfinále."

Dick Advocaat (tréner Kórejskej republiky): "Švajčiari v prvom polčase na trávniku dominovali. My sme sa snažili vytvárať na súpera tlak niekedy až piatimi či šiestimi hráčmi. Začali sme so štyrmi útočníkmi, čo je na medzinárodnej úrovni dosť nebezpečné a zradné. Súper to využil a ničil nás rýchlymi protiútokmi."

Alexander Frei (útočník Švajčiarska): "Vo všetkých troch zápasoch sme hrali veľmi dobre. Nedostali sme ani jeden gól a dali sme štyri. Môj gól bol úplne v poriadku, prihrávku tečoval jeden z kórejských obrancov. Vyhrali sme úplne zaslúžene a sme hrdí, že môžeme byť medzi šestnástimi najlepšími mužstvami na svete."

Pascal Zuberbühler (brankár Švajčiarska): "Sme hrdí na to, že sme nedostali v skupine ani jeden gól. Je pre mňa zábavou hrať v tomto tíme. V defenzívnej činnosti bojujeme jeden za druhého, dúfam, že nám to takto vydrží aj v ďalších stretnutiach."

Lee Čun-soo (útočník Kórejskej republiky): "Dnes sme odohrali veľmi náročný zápas, stále sa však musíme veľa učiť. Druhý gól, ktorí sme inkasovali, bol absolútnou nehoráznosťou."