Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2005

Gotovinu chytili na Tenerife



Dovolenka Gotovinu sa skončila



Zdieľať
Chorvátsky generál Ante Gotovina sa ani poriadne nestihol v stredu navečerať. Príjemnú chvíľku vojnovému zločincovi v luxusnom hoteli na Tenerife prekazila španielska polícia. Dovolenka na Kanárskych ostrovoch sa mu teda skončila. Teraz ho čaká útulná cela v Haagu, ktorú mu už vybavuje cestovná kancelária Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Očakáva sa, že Gotovinu prevezú do Holandska už dnes. Zatknutie včera oznámila hlavná žalobkyňa ICTY Carla del Ponteová v Belehrade. Zdôraznila tiež, že pred súd sa čo najskôr musí dostať bývalý bosnianskosrbský vojenský veliteľ Ratko Mladič a politický líder Radovan Karadžič.
ICTY Gotovinu obviňuje z toho, že stál za zabitím najmenej 150 Srbov a z vyhnania približne 150 000 srbských obyvateľov z ich domovov počas vojny v Chorvátsku v rokoch 1991-95. Generál bol na úteku od polovice roku 2001, keď ho medzinárodný tribunál obvinil z vojnových krutostí. „Od septembra sme pracovali na nájdení Gotovinu a nakoniec sme to mohli uskutočniť,“ povedala Del Ponteová, ktorá sa poďakovala španielskym i chorvátskym úradom za spoluprácu.
„Generála sme prekvapili v reštaurácii luxusného hotela La Playa de las Americas na juhu ostrova Tenerife,“ hovorí sa vo vyhlásení španielskeho ministerstva vnútra. Zatknutie trvalo len niekoľko sekúnd a zaobišlo sa bez násilia. Ministerstvo tiež uviedlo, že jeden z najhľadanejších vojnových zločincov bol v Španielsku na falošný chorvátsky pas na meno Kirstian Horouat.
Gotovina je pre mnohých Chorvátov stále hrdina a je pravdepodobné, že na jeho podporu sa v krajine uskutočiania demonštrácie. Premiér Ivo Sanader však generálovo zadržanie privítal so slovami, že zákon platí pre všetkých.

Rozhovor : Ani NATO sa príliš nesnažilo

Dejan Djokic, expert na štáty bývalej Juhoslávie z Univerzity v Nottinghame tvrdí, že Gotovina unikal roky, aj, že dlho o jeho zatknutie sa príliš nesnažli ani jednotky NATO.
Prečo zatknutie generála Anteho Gotovinu trvalo tak dlho?
- Najprv sa skrýval v hornatom teréne v Bosne a Hercegovine, kde mal aj veľkú podporu. Bolo skutočne ťažké ho vypátrať. Samozrejme, ani chorvátska vláda nemala v istom období príliš veľa vôle na to, aby ho naháňala. Ale buďme spravodlivý, nemalo ju ani NATO.
Z akých dôvodov? Vie niečo, čo by mohlo byť západu nepríjemné?
- Nie, to by som nepovedal. Boli to pragmatické dôvody. Na Balkáne mal pri sebe Gotovina mnohých stúpencov. Pri jeho zatýkaní by takmer určite došlo ku krviprelievaniu. A to si nikto nechcel zobrať na zodpovednosť.
Môže viesť Gotovinovo zadržanie k tomu, že sa dočkáme aj chytenia Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča?
- Použijem klišé, ktoré však v tomto prípade určite platí. Isté je len to, že nič nie je isté. Hovorilo sa, že Mladiča zadržia pri príležitosti 10. výročia masakry v Srebrenici, potom, že pri výročí Daytonskej dohody, nestalo sa tak. Gotovinu chytili aj bez výročia, takže uvidíme, čo bude ďalej.

Sanader poslal Dzurindovi SMS
Keď Anteho Gotovinu chytili, natešený chorvátsky premiér Ivo Sanader poslal Mikulášovi Dzurindovi esemesku! Gotovinu chorvátskej vláde opakovane „oplieskávala“ o hlavu prokurátorka medzinárodného súdneho tribunálu v Haagu Carla del Ponte. Dzurinda priznáva, že v kuloároch sa otvorene hovorilo o tom, že by sa generál obvinený z vojnových zločinov mohol ukrývať na území Chorvátska a vláda nedostatočne spolupracuje na jeho vypátraní. Európska únia dokonca Chorvátom pozastavila prístupové rozhovory. A teraz ho zatkli v úplne inej krajine! „Ja som bol jeden z tých, ktorí najviac a najdôraznejšie žiadali isté dôkazy,“ hovorí Dzurinda, ktorý Chorvátom veril a kritizoval, naopak, Carlu del Ponte. „Blahoželám kolegovi Sanaderovi, pred chvíľou mi poslal esemesku. Chystám sa mu zavolať,“ raduje sa Dzurinda.                              

(am, TASR, SITA)
Andrej Maišák


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PSA sa rozhodla - investuje ďalších 14 miliárd
<< predchádzajúci článok
Štátna prémia sa mení, výhodnosť stavebného sporenia zostáva