Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2017

Irán odsúdil čínsko-amerického vedca na desať rokov väzenia za špionážIránsky súd poslal na desať rokov do väzenia 37-ročného čínsko-amerického bádateľa z Princetonskej univerzity, ktorý bol usvedčený zo špionáže. Oznámil to v nedeľu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Teherán 17. júla (TASR) - Iránsky súd poslal na desať rokov do väzenia 37-ročného čínsko-amerického bádateľa z Princetonskej univerzity, ktorý bol usvedčený zo špionáže. Oznámil to v nedeľu hovorca iránskeho súdnictva Gholámhosejn Mohsení Ežeí, ktorého cituje agentúra Reuters.


Xiyue Wang, držiteľ amerického i čínskeho pasu, bol zadržaný v lete minulého roku, keď sa pokúsil opustiť Irán. Podľa zmieneného hovorcu odsúdený bádateľ zhromažďoval tajné informácie a dokumenty na priamy príkaz USA. Iránska justícia spresnila, že Xiyue Wang skopíroval 4500 dokumentov.

Svoju špionážnu činnosť mal pritom vykonávať pod pretvárkou "vedeckého výskumu". Rodák z Pekingu bol podľa príslušných iránskych úradov aktívny v Centre pre iránske a perzské štúdie Princetonskej univerzity, ktoré má napojenie na západné spravodajské služby, ako aj na Izrael, tvrdí Teherán.

Iránske úrady v rámci záťahu voči "západnej infiltrácii" zatkli desiatky umelcov, novinárov a podnikateľov, a to vrátane Iráncov, ktorí sú držiteľmi i amerického, kanadského či európskeho občianstva. Tento krok podkopal úsilie umierneného iránskeho prezidenta Hasana Rúháního o dialóg so Západom i domáce reformy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Južná Kórea navrhla Pchjongjangu rozhovory o zmiernení napätia
<< predchádzajúci článok
Brata iránskeho prezidenta zadržali pre finančné nezrovnalosti

Irán odsúdil čínsko-amerického vedca na desať rokov väzenia za špionáž - diskusné fórum čitateľov