Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Jód a neplodnosť



V súčasnej dobe sa stále viac tlačí do popredia otázka a či možno problém neplodnosti. Nezdravý životný štýl, stres, alkohol, fajčenie, sedavé zamestnanie, málo pohybu. To sú len niektoré ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 23. apríla (WBN/PR) - V súčasnej dobe sa stále viac tlačí do popredia otázka a či možno problém neplodnosti. Nezdravý životný štýl, stres, alkohol, fajčenie, sedavé zamestnanie, málo pohybu. To sú len niektoré príklady, ktoré negatívne vplývajú na zdravie muža, či ženy v reprodukčnom veku. Je však mnoho dôvodov a príčin, prečo majú páry problém počať potomstvo. Dnešný trend ukazuje, že plánovanie rodičovstva odkladajú páry na neskoršie obdobie(priemerný vek ženy je medzi 28-30 rokov). Zabúdajú však, že práve vek u ženy zohráva veľmi dôležitú úlohu. A čo muži? K otázke otcovstva sa dostávajú až po naplnení a dosiahnutí spoločenského statusu, vlastného bývania, či iných, pre nich dôležitých vecí.


Pozrime sa ale na problém aj z inej strany. Čoraz častejšie sa hovorí o mužskej neplodnosti ako javu, ktorý začína prevládať nad ženský faktorom neplodnosti. Veď len v priebehu niekoľkých rokov došlo k výraznému poklesu počtu spermií u mužov, na čo zareagovala aj svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a korigovala normy. Dnes platí stav, že normálny počet spermií v ejakuláte je 15 mil (pred 20 rokmi to bolo 50 mil). Čo zapríčinilo tento stav?

Vedci z Hokkaido Univerzity v Japonsku sa zaoberali touto otázkou vo vzťahu k jódovému deficitu. Porovnávali krajiny, v ktorých je (resp. bol) nedostatok jódu a krajiny, kde jód bol prirodzenou súčasťou stravy (prímorské krajiny). V štúdii zistili, že v USA a v niektorých krajinách Európy, kde nebolo dostatočné množstvo jódu v potrave, výrazne klesal počet spermií. Naproti tomu, v priebehu posledných 25 rokov počet spermií u japonských mužov sa nezmenil. Vyslovili teda hypotézu, že počet spermií v ejakuláte môže priamo súvisieť s množstvom prijímaného jódu. Krajiny, ktoré majú dostatok jódu nezaznamenali pokles počtu spermií. Je teda na mieste potreba dodávania jódu do potravy. Existuje mnoho spôsobov ako – konzumáciou rýb, darov mora, alebo prijímať jód vo forme výživových doplnkov.

Svetová organizácia pre riešenie nedostatku jódu (ICCIDD) vydala stanovisko, v ktorom potvrdila, že JODIS® koncentrát môže ako vhodný výživový doplnok vyriešiť problém nedostatku jódu v populácii. Viac informácii nájdete na www.jodis.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Konica Minolta vzdeláva o službách optimalizácie tlače
<< predchádzajúci článok
Do Donbasu smeruje ďalší humanitárny konvoj z Ruska