Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2016

Južná Kórea odpojila Kesong od dodávok elektriny i vody



Juhokórejské autá sa vracajú z priemyselného parku Kesong na severokórejskom území, v pohraničnom meste Padžu, 11. februára 2016.



Zdieľať
Juhokórejské autá sa vracajú z priemyselného parku Kesong na severokórejskom území, v pohraničnom meste Padžu, 11. februára 2016. Foto: TASR/AP
Soul 12. februára (TASR) - Južná Kórea dnes prerušila dodávky elektriny a vody do priemyselného parku Kesong, ktorý spravujú spoločne oba kórejské štáty a nachádza sa na severokórejskom území v blízkosti ich hraníc. Informovala o tom agentúra AP s tým, že k tomu došlo niekoľko hodín po tom, ako odtiaľ Severná Kórea deportovala všetkých juhokórejských zamestnancov a zmrazila účty spoločnostiam, ktoré tam majú svoje prevádzky.


Pchjongjang oznámil aj uzavretie medzikórejskej cesty vedúcej do Kesongu, ako aj prerušenie cezhraničných núdzových komunikačných liniek.

Uzavretie priemyselného parku v Kesongu, ktorý bol otvorený pred vyše desiatimi rokmi ako symbol spolupráce medzi oboma Kóreami, prehĺbilo napätie na Kórejskom polostrove. Zo strany Južnej Kórey ide o reakciu na nedávny severokórejský jadrový test a vypustenie rakety dlhého doletu. Severná Kórea tento krok Soulu označila za "vyhlásenie vojny", pripomenula AP.

V priemyselnom parku Kesong sa nachádza 124 juhokórejských prevádzok, malých a stredných podnikov, v ktorých bolo zamestnaných asi 55.000 Severokórejčanov - tí už dnes neprišli do práce.

Pre KĽDR bol Kesong významným zdrojom devíz, z čoho však ťažili najviac predstavitelia komunistického režimu. Takto získané devízy slúžili zrejme aj na nákup komponentov pre severokórejský raketový a jadrový program. Samotným robotníkom z KĽDR ich mzdu vyplácali v severokórejskej mene - v prepočte to bolo v priemere asi 160 dolárov mesačne.

Napriek často napätým vzťahom medzi Severnou a Južnou Kóreou bola priemyselná zóna Kesong doteraz zavretá len raz, a to na päť mesiacov v roku 2013 po tom, ako KĽDR uskutočnila skúšku jadrovej zbrane. K tomuto kroku vtedy prikročil Pchjongjang.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rast slovenskej ekonomiky je na päťročnom maxime
<< predchádzajúci článok
ROZHOVORY TASR S LÍDRAMI: Predstavujeme predsedu strany TIP T. Hudeca