Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu

Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


kino
27. 02. 2018

Miami

MiamiAngela a Anne sú dve mladé ženy s diametrálne odlišnými životmi. Kým Angela je vyzývavá barová tanečnica a jej život tvoria divoké žúry a pochybné známosti, Anne je šedá myška, ktorá pracuje v malom obchode a len nedávno pochovala milovaného otca. Niečo zásadné však tieto ženy spája – sú to nevlastné sestry, ktoré sa naposledy videli ešte ako malé deti. Teraz sa však ich životné cesty opäť pretínajú. Vydávajú sa spolu naprieč Fínskom na bláznivý road trip s jediným cieľom – zohnať poriadny balík peňazí...

Po tom, ako sa kedysi dávno jej rodičia rozviedli, Angela videla svojho otca už len niekoľkokrát. Ešte menej príležitostí mala na to stretnúť sa so svojou mladšou sestrou Anne, ktorú mal otec so svojou druhou manželkou. Anne však po prítomnosti staršej sestry vo svojom živote nikdy neprestala túžiť, obzvlášť intenzívne sa jej za ňou zacnelo po smrti ich spoločného otca. A tak sa rozhodne dávno odcudzenú staršiu sestru vyhľadať. A aj sa jej to podarí – v neďalekom nočnom bare, kde Angela po nociach tancuje za peniaze. Nájde ju pri tom v celkom dramatickej situácii, keď sa vonku bije s pochybným vagabundom o obálku s peniazmi.
KINEMAVIDEO4610.
Anne sestru z boja vyslobodí a pozve stráviť noc v jej dome. Od toho okamihu sa stanú nerozlučné, Anne dokonca opúšťa vlastnú prácu, keď sa nechá nalákať na spoločné tanečné turné po nočných baroch. Angela totiž súrne potrebuje peniaze – a nie málo, ale hneď 30-tisíc, ktoré by ju vykúpili z dlhu u nebezpečného gangstra. Tancovanie po baroch však veľa nevynáša, a tak sa sestry čoskoro uchýlia k podstatne výnosnejším, ale aj rizikovejším aktivitám – vydieraniu svojich movitejších nápadníkov pomocou tajne nahrávaných videí zo spoločných radovánok. Iniciátorkou, prekvapivo, nie je ostrieľaná Angela, ale tichá a nenápadná Anne, ktorá nad nevyrovnanou staršou sestrou rýchlo preberá patronát. Nie každá z ich obetí sa však nechá len tak oberať peniaze...

Fínska režisérka a scenáristka Zaida Bergroth vo svojej najnovšej snímke Miami spojila viacero zaujímavých a divácky vďačných prvkov. Na jednej strane tu je trblietavý „glamour“ svet večierkov, na ktorých Angela a Anne spoločne vystupujú. Film dáva štedrý priestor ich zvodným tancom, tanečnej hudbe aj ligotavým sexi kostýmom s anjelskými krídlami, ktorými akoby sestry kopírovali slávny imidž topmodelkovských anjelikov v portfóliu istej prestížnej značky prádla. Na druhej strane je tu však protiklad biednej reality ich každodenných životov mimo javiska.
Staré obité auto, na ktorom sa vozia, lacné motely, v ktorých prespávajú, podpásové pasce, ktoré šijú na svojich nápadníkov, aby z nich vytiahli pár stoviek navyše. A to všetko v tieni preludu slnkom zaliatych pláži Miami, o ktorých Angela neustále sníva. Tento kontrast je až mrazivo realistický a dodáva filmu zvláštnu dynamiku a atmosféru. Príťažlivou enigmou sú aj dve ústredné hrdinky, ktorých konanie, povahy a zvláštne osudové puto postavené na vzájomných pocitoch krivdy, viny a ľútosti nám film odhaľuje až postupne.

Naprieč 119-minútovou stopážou filmu sú však tieto príťažlivé prvky namiešané až príliš nerovnomerne, čo sa prejavuje pomerne nápadným striedaním silnejších a slabších častí. Scenár, napríklad, až príliš dlho otáľa s hlbším náhľadom do zákutí duše neustále sa modliacej hriešnice Angely. Práve v tomto bode pri tom film získava ten potrebný presah, vďaka ktorému sa divák konečne do deja pohrúži s hlbším záujmom. Z akejsi ľahkej, skoro komediálnej (a chvíľami až nezáživne povrchnej) polohy tak vlastne do hlbšej sociálnej drámy, ktorou chcel film zrejme byť predovšetkým, prechádza až skoro pred koncom.
Za zmienku určite stoja hlavné herecké predstaviteľky – Sonja Kuittinen ako nevypočítateľná Anne, ale najmä Krista Kosonen, ktorá v úlohe Angely predvádza celkom presvedčivé podanie labilnej ženy plnej protikladov. Hoci ich scenár chvíľami pasuje do nie celkom uveriteľných polôh a situácií, svojim postavám obe šikovne vtláčajú autentickosť a viacrozmernosť. Práve nevyvážený a chvíľami celkom zbytočnými odbočkami a mikrozápletkami zahltený scenár, napokon, filmu uberá na kvalite najviac. A nepomáha tomu ani zbytočne natiahnutá stopáž, ktorá hluchým miestam filmu dáva ešte viac vyniknúť. Škoda, celkom zaujímavo napísané a kvalitne zahrané postavy Angely a Anne sa v tom chvíľami celkom strácajú.
Miami (Fínsko, 2017, 117 min.)Réžia: Zaida Bergroth. Scenár: Zaida Bergroth, Jan Forsström, Kaarina Hazard, Leea Klemola. Hrajú: Krista Kosonen, Sonja Kuittinen , Pirkko Hämäläinen, Markus Tilli ...

Miami

Autor: Hana Lippová
Zdroj: Kinema