Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. novembra 2014

Koncept energetickej únie predloží M. Šefčovič začiatkom budúceho rokuPodpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič počas podujatia EU Stakeholder Brunch o prioritách novej Európskej komisie s osobitným dôrazom na portfólio energetickej únie v Košiciach 21. novembra 2014.Zdieľať
Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič počas podujatia EU Stakeholder Brunch o prioritách novej Európskej komisie s osobitným dôrazom na portfólio energetickej únie v Košiciach 21. novembra 2014. Foto: TASR/František Iván
Košice 21. novembra (TASR) – Politický koncept, ako má vyzerať energetická únia, chce podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za túto oblasť, predložiť koncom januára 2015.


Nasledovať bude oficiálna diskusia na úrovni ministrov Európskej únie pre energetiku.

"Preferujem, aby tento koncept podporila Európska rada už v marci s cieľom mať jasný akčný plán a schválené prioritné projekty pre oblasť energetickej infraštruktúry. Táto je kľúčová pre to, aby energetická únia fungovala," uviedol dnes Šefčovič v Košiciach počas diskusného podujatia EU Stakeholder Brunch. Týmto podujatím podľa neho odštartovala verejná debata v krajinách EÚ o tom, ako vybudovať európsku energetickú úniu, ktorá je jednou z troch kľúčových priorít novej eurokomisie.

"Netvrdím, že postavím na nohy úplne novú energetickú politiku do marca, ale, že bude hotová koncepcia, ktorá umožní krok za krokom, aby sme projekt reálne uviedli do života," konštatoval ďalej Šefčovič.

Zabránenie plynovej krízy v zime 2009

Podľa neho je "dlhom" voči občanom zaistenie realizácie vízií energetickej únie a zabránenie situácii, akej aj Slováci museli čeliť počas plynovej krízy v zime 2009. "Dúfam, že o päť rokov si budeme môcť povedať, že vďaka našim opatreniam sme dokázali konsolidovať smerovanie udržateľného rastu, zvýšiť zamestnanosť a postupne opätovne získať dôveru svojich občanov," povedal slovenský člen EK.V súvislosti s košickými oceliarňami U.S. Steel a ďalšími podnikmi potvrdil Šefčovič podporu priemyselnej politiky zo strany EK. Dôležité je podľa neho mať ceny energií, ktoré sú konkurencieschopné pre energeticky náročné odvetvia, ako je oceliarstvo, či automobilový priemysel. Aj z tohto dôvodu je potrebné dosiahnuť oveľa lepší výsledok v budovaní energetickej únie, lebo by to malo mať priamy, ja verím, pozitívny dopad na zníženie cien energií, dodal.

Téma dňa: tranzit ruského plynu

Ohľadom otázky tranzitu ruského plynu na Ukrajinu a ďalej na Slovensko a do Európy Šefčovič konštatoval, že je to téma, ktorej sa venuje každý deň. Dohodu o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, známu ako zimný balík, uzatvorili koncom októbra zástupcovia oboch strán spolu s EÚ. "Dá sa povedať, že doposiaľ sa táto dohoda rešpektuje," povedal podpredseda EK.

Na podujatí EU Stakeholder Brunch sa zúčastnili zástupcovia slovenského podnikateľského, akademického a mimovládne sektora, ako aj regionálnej a miestnej samosprávy. Organizátormi boli portál EurActive.sk, Zastúpenie EK na Slovensku a Americká obchodná komora (AmCHam).Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Snine v dôsledku exekúcie zablokovali účty, je za tým prehratý súd
<< predchádzajúci článok
Za ulovenie malých rybiek hrozí pytliakovi dvojročné väzenie

Koncept energetickej únie predloží M. Šefčovič začiatkom budúceho roku - diskusné fórum čitateľov