Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2011

Kontrola skenerom možno nebude povinnáCestujúci na letiskách by mali mať právo odmietnuť kontrolu telovým skenerom. Navrhli to poslanci Európskeho parlamentu. Telové skenery na letiskách EÚ by mali byť ...Zdieľať
lietadlo Ilustračné foto: SITA BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Cestujúci na letiskách by mali mať právo odmietnuť kontrolu telovým skenerom.


Navrhli to poslanci Európskeho parlamentu. Telové skenery na letiskách EÚ by mali byť používané len v prípade, že zdravie, dôstojnosť a súkromie cestujúcich neutrpí ujmu. Zdôraznil to dnes Európsky parlament v schválenom nelegislatívnom uznesení.

Poslanci EP tiež vyzvali členské štáty, aby využívali technológiu, ktorá je najmenej škodlivá pre ľudské zdravie a ktorá ponúka prijateľné riešenie v oblasti súkromia cestujúcej verejnosti. Poukázali tiež na zdravotné riziká skenerov využívajúcich technológiu ionizujúceho žiarenia a vyzvali na zákaz ich používania na území EÚ.


Odmietnutie bez podozrenia

Podľa parlamentu by cestujúci mali mať právo odmietnuť kontrolu telovým skenerom s tým, že sa následne budú musieť podrobiť inému druhu kontroly, ktorá zaistí rovnakú úroveň bezpečnosti a zaručí plné rešpektovanie práv a dôstojnosti kontrolovanej osoby. Odmietnutie kontroly skenerom, by však podľa poslancov nemalo viesť k podozrievaniu cestujúcich.

Skenovanie cestujúcich by sa podľa návrhu poslancov EP malo realizovať na základe náhodného výberu a v žiadnom prípade by sa nemali uplatňovať kritéria vedúce k diskriminácii, zdôraznili poslanci. Akákoľvek forma profilovania na základe napríklad pohlavia, rasy, farby pleti, etnického pôvodu, genetických rysov, jazyka, náboženstva alebo viery, je neprijateľná.

Zvláštna pozornosť by mala byť venovaná tehotným ženám, deťom, starším osobám a osobám s telesným postihnutím. Parlament žiada, aby sa používali len schematické zobrazenia a odmieta akékoľvek snímky tela, aby boli dôstojnosť cestujúcich a ich súkromie garantované. Údaje získané skenovaním musia byť zničené hneď potom, ako osoba prejde bezpečnostnou kontrolou, uviedli poslanci zdôrazňujúc, že ich uchovávanie je neprípustné.

Poslanci trvajú tiež na zrušení zákazu prepravovať na palube lietadla tekutiny, ktorých objem prevyšuje 100 ml. Minulosťou by sa mal stať už v roku 2013. Parlament zároveň vyzval členské štáty a letiská, aby zabezpečili dostupnosť vhodných technológií tak, aby zrušenie zákazu neohrozilo bezpečnosť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí žiaci bodovali na enviroolympiáde v USA
<< predchádzajúci článok
Navrhnite osobnosť Bratislavského kraja