Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2016

KOŠICE: Petícia podľa mesta potvrdila potrebu zmenu systému parkovaniaIlustračné foto Foto: TASR/Tomáš HalászZdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász


Košice 7. decembra (TASR) – V petícii za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice magistrát zanalyzoval podpisy na petičných hárkoch. "Detailné zhodnotenie petície prinieslo potvrdenie potreby regulovať parkovanie v širšom centre. Približne 14.000 z celkového počtu 17.000 podpisov patrí ľuďom bývajúcim mimo rezidentských zón, ktorým pravdepodobne vyhovovalo bezplatné parkovanie v širšom centre mesta, bohužiaľ, mnohokrát na úkor obyvateľov rezidentských zón," uviedla dnes hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Podľa jej slov to potvrdzuje, že hlavná úloha parkovacieho systému – umožniť obyvateľom širšieho centra nájsť v blízkosti svojho domu či bytu parkovacie miesto, je zavedenými zmenami dosiahnutá.

Z analýzy vyplynulo, že petíciu podpísalo 3000 obyvateľov rezidentských parkovacích zón, čo predstavuje 18 percent z celkového počtu podpisov. "V rezidentských zónach žije takmer 40.000 Košičanov, takže svoju nespokojnosť s novým systémom parkovania podpisom vyjadrilo iba osem percent obyvateľov. Petíciu dokonca podpísalo menej obyvateľov rezidentských zón ako ľudí, ktorí v Košiciach nebývajú – Nekošičanov podpísaných na petícii bolo viac ako 3200," konštatovala hovorkyňa.

Viac ako 2100 podpisov bolo podľa magistrátu na petícii neúplných. Nekompletná bola adresa alebo chýbalo meno či priezvisko, niekedy podpis. Viac ako 1000 podpisov vykazovalo známky zdvojenia, čiže rovnaká osoba bola podpísaná na petícii viackrát. Niektoré podpisy boli zjavne nedôveryhodné.

Ako ďalej magistrát uviedol, tým, že petícia obsahovala v druhom bode požiadavku na zníženie ceny prvej rezidentskej karty na päť eur, mnoho ľudí ju mohlo podpísať práve pre túto požiadavku a nie pre odmietnutie celého systému parkovania.

Daná petícia nie je najväčšou v histórii mesta. "Petíciu proti ťažbe uránu, ktorá sa bezprostredne týkala nášho mesta, podpísalo približne 113.000 ľudí, petíciu za záchranu Kláštora Karmelitánok podporilo svojimi podpismi v priebehu šiestich týždňov 22.000 ľudí," dodala Šnajdárová.

Petičiari v reakcii vyjadrili hlboké znepokojenie z vyjadrení predstaviteľov mesta na adresu petície. "Nebudeme reagovať na každý výmysel, ktorý v posledných dňoch zámerne uverejňuje mesto s jediným cieľom, a to bagatelizovať a znemožniť ju, len aby sa mesto nemuselo ňou riadiť pri tvorbe úprav príslušného VZN," uviedol predseda petičného výboru Igor Petrovčik. Výhrady tlmočené hovorkyňou mesta označil za spŕšku poloprávd, výmyslov a súbor "zmanipulovaných štatistických nezmyslov". Organizátori petície vyzvali podporovateľov, aby vyjadrili svoj názor na magistráte v pondelok (12. 12.) o 7.30 h pred začiatkom rokovania mestského zastupiteľstva (MsZ).

Hoci podľa právnej expertízy mesta je petícia za zmenu koncepcie parkovania obsahovo zmätočná, je zaradená na rokovanie MsZ v pondelok 12. decembra. Petícia vznikla v júni krátko pred rozšírením plateného parkovania z centra mesta o desať lokalít. Jej požiadavkou je zlacnenie prvej rezidentskej parkovacej karty z 35 na päť eur a zriadenie mestského podniku, ktorý by spravoval parkovanie v nových rezidentských zónach. Petičiari odovzdali petičné hárky so 17.396 podpismi na magistráte 7. novembra.

Parkovanie má podľa zmluvy s mestom v správe súkromná spoločnosť EEI. Pre nespokojnosť s koncepciou parkovania i problémami pri jej zavádzaní vznikli v meste protesty aktivistov a občianske iniciatívy. Súčasťou najbližšieho rokovania MsZ bude aj návrh zmien Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Merkelová: V predpisoch o občianstve pre imigrantov nebudú zmeny
<< predchádzajúci článok
Proces s džihádistami v Salzburgu po otvorení odročili

KOŠICE: Petícia podľa mesta potvrdila potrebu zmenu systému parkovania - diskusné fórum čitateľov