19. októbra 2014

Košice si po výhre upevnili pozíciu lídra, Bystrica zdolala Nitru

Na snímke uprostred hráč Košíc Matej Češík pred brankárom Skalice Patrikom Romančikom v 15. kole hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK 36 Hant Skalica v Košiciach 19. októbra 2014. Foto: TASR/František Iván
Košice 19. októbra (TASR) - Hokejisti HC Košice zvíťazili v 15. kole Tipsport extraligy v domácom zápase nad HK 36 Skalica 2:0 a upevnili si prvé miesto v tabuľke. O góly domácich sa postarali Lapšanský a Jenčík.

Úvodnému buly predchádzala minúta ticha za nedávno zosnulého trénera Juraja Ferenca (74), ktorý dlhé roky pôsobil v Košiciach. Lepšie mohli začať Skaličania, no Štumpf v 2. minúte zblízka Melicherčíka neprekonal. Domáci sa postupne dostali do tempa a pred Romančíkom sa hralo čoraz častejšie. V 17. minúte ešte Jenčík v dobrej pozícii netrafil bránku, no o minútu neskôr sa spomedzi kruhov presadil Lapšanský - 1:0.

Druhá tretina priniesla bojovný hokej, v ktorom si mužstvá dávali pozor na defenzívu. Hráči oboch tímov sa do vyložených šancí prakticky nedostávali ani počas niekoľkých presilových hier. V 31. minúte unikla dvojica Bartánus - Hrnka, no druhý menovaný v dobrej pozícii Romančíka neprekonal. Najkrajšia akcia zápasu prišla v 39. minúte. Postaral sa o ňu domáci útočník Richard Jenčík, ktorý získal puk v obrannom pásme a po individuálnej akcii prekonal Romančíka - 2:0.

V tretej tretine sa hralo prevažne pred skalickou bránkou. Romančík kryl viacero nebezpečných pokusov Košičanov a pri ich dorážkach mu často pomohli spoluhráči. V 50. minúte bol blízko ku gólu Chovan, no spoza bránky nestihol zasunúť puk za Romančíkov chrbát. Záver zápasu okorenila ešte pästná výmena medzi Jánošíkom a Gründlingom.

HC Košice - HK 36 Skalica 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 18. Lapšanský (Bartánus, Hrnka), 39. Jenčík (Štrbák)
Rozhodovali: Štefik - Holienka, Tvrdoň, vylúčení: 2:5 na 2 min., navyše Jánošík (Koš.), Gründling (Skal.) obaja 10 min. za nešp. správanie a 5+DKZ, presilovky a oslabenia 0:0, 3146 divákov.

HC Košice: Melicherčík - Cebák, Jánošík, Drgoň, Štrbák, Macejko, Philipp, Šeda - Spilar, Bartoš, Jenčík - Bartánus, Hrnka, Lapšanský - Bicek, Češík, Sojčík - Hiňďoš, Chovan, Stupka

HK 36 Skalica: P. Romančík - Gründling, Jankovič, Horváth, Drtina, Pavešic, Nechala, Mikéska - Šimíček, Stloukal, Vaškovič - Chylo, Jabrocký, Méry - Štumpf, Jurík, Bezúch - Bene, M.Romančík, Rejžek

Hlasy po zápase:

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Nebol to ľahký zápas. Súper prišiel s obrannou taktikou a čakal na naše chyby. Počas celého zápasu sme mali hernú prevahu a škoda, že sme nevyužili viac šancí. Odohrali sme ďalší zápas bez inkasovaného gólu, čo nás, samozrejme, teší."

Štefan Mega, tréner HK 36 Skalica: "V Košiciach sme chceli hrať čo najdlhšie na nerozhodný stav 0:0. Na konci prvej tretiny sme však inkasovali gól, ktorý zmenil naše zámery a následne sme museli hrať viac ofenzívne. Žiaľ, opäť sme nestrelili gól a ak nedáme v zápase jeden či dva góly, nedokážeme sa nakopnúť. Mužstvo však musím za nasadenie a bojovnosť pochváliť. Máme veľa zranených a aj v dnešnom zápase sa nám zranil ďalší hráč. Domáci zvíťazili zaslúžene, hrali toľko čo potrebovali."

Banská Bystrica - HK Nitra 7:3

Oproti piatkovému zápasu s Košicami sa na ľade dialo podstatne viac. Už úvodný gól nitrianskeho Nádašdiho po 21 sekúndách veštil, že diváci sa ani na chvíľu nebudú nudiť. Aj sa tak stalo, domáci otočili skóre, viedli už 3:1, potom hostia zrovnali skóre, aby si nakoniec po dvoch tretinách vybudovali 'barani' komfortné trojgólové vedenie. Nitrania doplatili na útočnú hru, aj na časté vylučovanie hlavne v prvej tretine a aj keď pomerne často zatlačili súpera, gólovo sa to príliš neprejavilo. Naopak, domáci čerpali hlavne z voľnejšieho priestoru a rýchlych protiútokov. V 15. min Zigo vsietil v rekonštruovanom zimáku premiérový gól 'baranov', keď prehľadne pred bránkou po nahrávke od Rótha zasunul puk za Lakosila.

V 19. min časté vylučovanie hostí potrestal v krátkej presilovke štyroch na troch Hudec a keď v 21. min Kytnár v ďalšej početnej výhode pridal ďalší gól zblízka pod žŕdku, pre Nitranov už priebežný stav poriadne zahrozil. Veľmi rýchlo sa však spamätali, v 23. min J. Ručkay zasunul odrazený puk od zadného mantinelu do bránky a v 25. min Tománek svojím typickým spôsobom zúročil presilovku. V druhej tretine sa nakopilo množstvo dramatických situácii, ktoré okorenili tým najlepším spôsobom domáci hráči. Z 3:3 preklopili skóre na 6:3, v 30. min vyhnal Lakosila z bránky Kafka a náhradník Valent sa príliš neohrial a inkasoval hneď dvakrát. Najskôr v 33. min mu gólovo podkúril so šikovným tečom Handlovský a v 36. min ho prekonal od modrej Biro. V zápase zarezonovali aj žŕdky domácich, v 19. min od Jaborníka, v 30. od Handlovského a za zmienku stál aj nevyužitý samostatný nájazd hosťujúceho Slováka v 23. min.'

Tretiu tretinu otvorila už tretia žŕdka domácich, Kytnár ju nastrelil po 19 sekundách. Potom sa dvakrát ubránili v oslabení a jasne nasmerovali na trojbodové víťazstvo, najmä keď v 48. min okamžite po ďalšej žŕdke Handlovský trafil sieť a spečatil skvelý finiš HC'05.

HC'05 B. Bystrica - HK Nitra 7:3 (2:1, 4:2, 1:0)

Góly: 15. Zigo (Róth), 19. Hudec (Block, Bambúch), 21. Kytnár (Hudec, Block), 30. Kafka (Handlovský), 33. Handlovský (Bambúch), 36. Biro (Róth), 48. Handlovský (Preisinger, Kafka) - 1. Nádašdi (L. Novák), 23. J. Ručkay (H. Ručkay, M. Novák), 25. Tománek (L. Novák, Stümpel). Rozhodcovia Rochats, Müllner - Korba, Šefčík, vylúčení 6:7, presilovky 3:1, v oslabení 0:0, zmeny: 30. Valent za Lakosila (Nitra), 1514 divákov.

Liverpool so Škrtelom v základe zvíťazil nad Queens Park 3:2