Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

20. marca 2017

Košické vodárne budú v rámci Svetového dňa kontrolovať vodu zo studníV rámci Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca, si budú môcť ľudia z východného Slovenska dať bezplatne skontrolovať vodu zo studne. Rozbory budú v tento ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
 
Košice 20. marca (TASR) – V rámci Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca, si budú môcť ľudia z východného Slovenska dať bezplatne skontrolovať vodu zo studne. Rozbory budú v tento deň vykonávané v zákazníckych centrách príslušných závodov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Košice v čase od 8.00 do 14.00 h.


"Každý, kto má záujem, môže priniesť vzorku v čistej PET alebo sklenenej fľaši o objeme 0,3 litra. Najlepšie odobratú v ten istý deň a výsledok mu bude oznámený na mieste," vysvetlila vedúca útvaru chemicko-technologických činností VVS Košice Nataša Riganová s tým, že v prípade záujmu o hromadnú analýzu organizovanú starostom obce pre väčší počet záujemcov je potrebné vopred dohodnúť termín telefonicky.

Ľudia si môžu dať overiť, či sa v ich vode nenachádzajú dusičnany. Tie sú podľa Riganovej najbežnejším chemickým ukazovateľom, ktorý sa ako rizikový vyskytuje v studni. Do vody sa dostávajú intenzívnou poľnohospodárskou činnosťou alebo priesakom odpadových vôd zo žúmp. "Sami o sebe nie sú nebezpečné, ale vzápätí, keď sa požijú, sa v ľudskom organizme redukujú na dusitany a ďalšími reakciami potom vznikajú zlúčeniny, ktoré sú už karcinogénne," vysvetlila Riganová.

Témou Svetového dňa vody, ktorú pre tento rok zvolila OSN, je Wastewater (odpadová voda). Celosvetovo sa ročne vyprodukuje 1500 kubických kilometrov odpadových vôd rôzneho stupňa znečistenia. V rozvojových krajinách sa vyše 80 percent všetkých odpadových vôd vypúšťa bez akéhokoľvek čistenia.

Svetový deň vody je medzinárodnou aktivitou, ktorej myšlienka vznikla v roku 1992 na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (UNCED) v Rio de Janeiro. Jeho cieľom je zvýraznenie významu vody pre ľudstvo a upozornenie na udržateľné riadenie zdrojov sladkej vody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ružomberské papierne podporia mesto a okolie dotáciou
<< predchádzajúci článok
Prežite Veľkú noc a sviatky jari spoznávaním iných miest

Košické vodárne budú v rámci Svetového dňa kontrolovať vodu zo studní - diskusné fórum čitateľov