Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2017

Košickí medici v rámci osvety informujú študentov o ochorení AIDS



Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizujú v stredu osvetovú akciu nazvanú ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Košice 29. novembra (TASR) - Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizujú v stredu osvetovú akciu nazvanú World AIDS Day. Na fakultách univerzity a študentských internátoch počas dňa informujú spolužiakov o tomto závažnom ochorení a snažia sa aj búrať neraz hlboko zakorenené predsudky. Informovala o tom PR manažérka lekárskej fakulty Jaroslava Oravcová.


"Ide o preventívne podujatie Spolku medikov mesta Košice zamerané na informovanie mladých ľudí o problematike HIV a vzniku AIDS – čo ochorenie predstavuje, ako sa prenáša a aké sú jeho následky. Na akcii budeme študentom poskytovať informácie a rozdávať informačné materiály, ale aj červené stužky ako symbol Svetového dňa boja proti AIDS a kondómy. Mnohí ľudia totiž ani v dnešnej modernej dobe nevedia, ako ľahko sa dá nakaziť vírusom HIV," uviedol študent 3. ročníka Lekárskej fakulty Adam Nedoroščík.

Svetový deň AIDS sa 1. decembra pripomína už od roku 1988. Študenti svoju akciu pripravili v predstihu, a to od 8.00 do 13.00 h na Lekárskej, Prírodovedeckej, Filozofickej a Právnickej fakulte UPJŠ. Popoludní od 13.00 do 18.00 h bude podujatie pokračovať na internátoch na Medickej 4.

Okrem prevencie sa medici snažia kolegov upozorniť na potrebu integrácie HIV pozitívneho človeka do normálneho života, preto chcú napomôcť búraniu predsudkov vo vzťahu k nakazeným ľuďom. Pripomínajú preto mená mnohých slávnych ľudí z oblasti kultúry i športu, ktorí ochorením trpia alebo mu už podľahli.

Vírus HIV a ochorenie AIDS, ktoré vyvoláva, predstavuje podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti infektológov Pavla Jarčušku vážny celospoločenský a celosvetový problém. "Ochorenie prejavujúce sa ako atypický zápal pľúc popísal ako prvý v roku 1981 americký lekár a pomenoval ho ako syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti – AIDS. Pôvodca ochorenia rozšíreného spočiatku hlavne v komunite homosexuálov bol odhalený o dva roky neskôr a dostal názov vírus HIV. Ochorenie sa expanzívne šírilo v mnohých krajinách sveta a doteraz sa ním nakazilo vyše 65 miliónov ľudí a cez 25 miliónov už ochoreniu AIDS aj podľahlo," priblížil. Jarčusčka, ktorý je zástupcom prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny LF UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP), príde študentskú akciu osobne podporiť.

Realita je podľa jeho slov taká, že ani po štyroch desaťročiach nebol objavený účinný liek, ktorý by dokázal zlikvidovať pôvodcu ochorenia – vírus HIV. Vo vyspelých krajinách vrátane Slovenska už majú pacienti k dispozícii vysokoúčinnú antiretrovírusovú terapiu, ktorá im dokáže značne predĺžiť a skvalitniť život napriek infikovaniu vírusom. Prevažná väčšina chorých zo zaostalejších oblastí sveta však nemá prístup k efektívnej liečbe.

AIDS predstavuje smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami, ktorého pôvodcom je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV. Môže sa prenášať pohlavným stykom, krvnou cestou a z matky na dieťa počas pôrodu a dojčením. Napáda biele krvinky, na ktorých povrch sa naviaže, usmrtí ich a využije ich genetický materiál, aby sa rozmnožil. Tak vzniknú nové kópie vírusov, ktoré napádajú ďalšie lymfocyty a postupným ubúdaním bielych krviniek sa imunitný systém človeka čoraz viac oslabuje, až nakoniec podľahne inak bežnej infekcii alebo nádorovému ochoreniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ašchabadská konferencia ocenila nášho diplomata
<< predchádzajúci článok
V bojoch s filipínskymi vládnymi silami zomreli komunistickí povstalci