Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. januára 2008

Krásnu literatúru číta denne 6,8 % stredoškolákovBeletriu číta denne 6,8 % stredoškolákov, čo je menej než v dospelej populácii. Vyplýva to z prieskumu čítania medzi žiakmi stredných škôl, na ktorom spolupracovalo Literárne informačné centrum a Národné osvetové centrum.Zdieľať
Výsledky prieskumu dnes na tlačovej besede prezentovali zástupcovia oboch inštitúcií.

Projekt nadväzuje na predchádzajúce prieskumy medzi dospelými a 10-ročnými deťmi a bude sa konať každé tri roky. Podľa autora záverečnej štúdie Petra Valčeka, cieľom bolo zistiť vývinové trendy v trávení voľného času a kultúre čítania u stredoškolákov. Vzorku tvorilo 1 201 študentov z 18 škôl všetkých typov z rôznych regiónov Slovenska. Otázky sa zameriavali na čítanie beletrie, odbornej literatúry, periodickej tlače, ale aj vplyv elektronických médií. Najviac každodenných čitateľov beletrie mimo povinnej literatúry je na gymnáziách - 7,8 % a najmenej záujemcov o túto literatúru možno nájsť na učňovských školách - 3,8 %. Približne polovica z nich vôbec nehrá počítačové hry. Študenti, ktorí krásnu literatúru nečítajú, sledujú viac športové udalosti. Aktívnemu športovaniu sa však obe skupiny venujú v rovnakej miere, denne takmer štvrtina.

Slovenskú literatúru číta pravidelne 1,9 % žiakov stredných odborných škôl, ale iba 1,1 % gymnazistov. S tým, že slovenská tvorba za svetovou mierne zaostáva, súhlasili najviac spomedzi študentov rôznych typov škôl práve gymnazisti. Kladne odpovedalo 40,3 % z opýtaných. Mnohí žiaci, ktorí sa beletrii nevenujú, sa intenzívne zaujímajú o odbornú literatúru. Pomer je rovnaký ako u dospelých - takmer pätina. Dominujú medzi nimi gymnazisti. Podľa Valčeka je mýtus, že televízia zoberie literatúre čitateľov. Z výskumu vyplynulo, že televízne vysielanie sleduje päť a viac hodín denne 7,2 % stredoškolákov.

Prieskum čítania sa spojil s projektom predchádzania prejavov extrémizmu u mladých ľudí. Z odpovedí vyplynulo, že drogu raz vyskúšalo 17,3 % a opakovane sa k nej vracia 5, 4 % stredoškolákov. Na hracích automatoch sa hrá často 1,7 % opýtaných. Autori prieskumu zistili, že 6% stredoškolákov, ktorí majú problémy s gamblerstvom, aktívne sleduje dennú tlač. Predpokladajú preto, že kampaň o nebezpečnosti tejto závislosti by študentov mohla ovplyvniť.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Troška prichádza do českých kín s novou rozprávkou
<< predchádzajúci článok
Termíny prechodu na pozemné digitálne TV vysielanie meškajú