Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. júna 2014

Letné brigády sú súčasťou života väčšiny študentov



Prvé pracovné skúsenosti sa začínajú u mnohých ľudí už počas štúdia. Zarobiť peniaze, spoznať nový svet a osamostatniť sa - to sú najčastejšie argumenty ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský
Bratislava 22. júna (TASR) - Prvé pracovné skúsenosti sa začínajú u mnohých ľudí už počas štúdia. Zarobiť peniaze, spoznať nový svet a osamostatniť sa - to sú najčastejšie argumenty študentov, prečo ísť počas leta pracovať. Sezónne práce sú podľa nich dobrou investíciou do budúcnosti.


Vysokoškoláčka Jana Koyšová z Ladiec odletela pred pár týždňami do USA. V meste Dubois, štát Wyoming, si našla prácu na tri mesiace v hoteli, kde upratuje izby. Väčší problém ako nájsť si zamestnanie mala Jana s vybavovaním víz cez pracovnú agentúru na Slovensku. „Odrádzala ma najmä byrokracia a množstvo času, ktorý som musela tomu venovať. Napokon stálo to za to,“ hodnotí. Teší ju hlavne milý prístup kolegov a jej šéfa. Jana sezónne pracuje každý rok. Vyskúšala si brigády doma, v zahraničí a väčšinou boli spojené len s pozitívnymi skúsenosťami. Práca počas leta pre ňu znamená najmä príležitosť navštíviť nové miesta a získať prax.

V USA bola trikrát po sebe aj Petra Gabaríková z Trstenej. Pracovala v kempovom zariadení v New Yorku. Vďaka tejto práci si mohla s kamarátmi prenajať auto a cestovať po amerických štátoch. Spoznala krajinu a novú kultúru. Podľa nej letná brigáda nie je ani tak o zárobku ako o zážitkoch. „Je to dobrá príležitosť zažiť krajinu, v ktorej pracujete. Cestovné náklady citeľne zredukujú váš rozpočet, ale pocit z dobrodružstva je neopísateľný. Pri domácich brigádach je to o inom,“ opisuje Petra, ktorá od 15 rokov vyhľadávala sezónne práce v blízkosti svojho bydliska. Upratovala už vo firmách, hoteloch či obsluhovala v reštauráciách. Momentálne popri štúdiu v Bratislave využíva služby študentského servisu na hľadanie krátkodobých denných a víkendových prác. „Doteraz mi brigády priniesli množstvo výhod. Predovšetkým som sa naučila hospodáriť s vlastnými peniazmi,“ dodáva Petra.

Rozdielne platy

S domácimi brigádami má skúsenosti Branislav Sarák zo Smižian. Nikdy nevyužil služby pracovných agentúr. Bál sa, že nebudú dodržané zmluvné podmienky. Prácu si hľadal už od prvého ročníka na gymnáziu väčšinou sám a vždy sa mu podarilo nájsť ju v gastronomických službách. Krátkodobé zamestnania využíva stále. „Keď ste študent, je to dobrý spôsob prilepšenia si. Jediným negatívom doterajších prác bol nízky plat, na východnom Slovensku je to v porovnaní s Bratislavou výrazne odlišné,“ myslí si Branislav.

Podobný názor má aj vysokoškoláčka Barbora Mažgútová zo Žiliny, ktorá v hlavnom meste študuje na vysokej škole. Z vlastnej skúsenosti pozná, že mzdy brigád na severe Slovenska sa pohybujú okolo dvoch eur za hodinu, v Bratislave je to aj o euro viac. Barbore sa tento týždeň podarilo nájsť si prácu na leto v blízkosti jej domova. Bude pracovať v hoteli ako recepčná. S krátkodobými zamestnaniami na Slovensku má bohaté skúsenosti a vždy boli pozitívne. Brigády jej umožňujú dočasne sa osamostatniť. „Moji rodičia ma nemôžu živiť večne, preto si potrebujem zarobiť nejaké peniaze navyše. Je mi jedno, čo budem robiť, či sa budem starať o deti, triediť papiere alebo umývať riad, len nech to nie je večer,“ dodala Barbora.

Fakt, že letné pracovné ponuky využíva väčšina študentov, dokazuje aj výskum, ktorý realizoval Daniel Markovič z Ústavu sociálnych vied Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podľa štúdie je krátkodobo zamestnaných až 70 percent študentov Katolíckej univerzity, z toho 40 percent počas celého roka. Snahu nájsť si brigádu má takmer štvrtina študentov a len osem percent neprejavuje o sezónne práce žiadny záujem. Až šesť z desiatich študentov pracuje na brigádach v inom odbore, ako študuje.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Projekt DCOM pomôže malým obciam v elektronizácii
<< predchádzajúci článok
Štatistický úrad by mal od januára získavať údaje už len elektronicky