22. augusta 2011

Lídrom Vuelty sa stal Španiel Lastras, Slováci zaostali

Španiel Pablo Lastras sa stal víťazom 3. etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa a zároveň je aj novým držiteľom červeného dresu lídra, ktorý získal od Daniela Bennatiho. Lastras vyhral ...

vuelta TOTANA 22. augusta (SITA) - Španiel Pablo Lastras sa stal víťazom 3. etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa a zároveň je aj novým držiteľom červeného dresu lídra, ktorý získal od Daniela Bennatiho.

Lastras vyhral tretie pokračovanie Vuelty 2011 z Petreru do Totany (163 km) s náskokom 15 sekúnd pred Francúzom Sylvainom Chavanelom a svojím krajanom Markelom Irizarom. V celkovom poradí je na prvých troch priečkach rovnaké poradie, Chavanel zatiaľ zaostáva o 20 sekúnd, Irizar o 1:08 min.

Pelotón so všetkými favoritmi prišiel do cieľa s odstupom 1:43 min. Chýbali však v ňom obaja Slováci Peter Sagan a Martin Velits. Peter Sagan napokon zaostal o 7:28 min a do cieľa prišiel na 118. priečke. Martin Velits obsadil tesne pred Markom Cavendishom s odstupom 12:50 min na 169. pozícii. Sagan sa z 3. priečky celkového poradia prepadol na 108., Velits je zatiaľ 163.

Lastras vyťažil z úniku štvorčlennej skupiny, ktorý sa zrodil už po šiestich kilometroch. V horúcom počasí bol okrem jazdca Movistaru, Chavanela a Irizara v popredí aj Ukrajinec Ruslan Pydgornyj. Na mierne zvlnenej trati s dvoma malými stúpaniami v závere nastúpil Lastras v stúpaní na Alto de la Santa (150,6 km) a svoj pokus dotiahol do úspešného konca. "Toto víťazstvo venujem Xavierovi Tondovi, ktorý zomrel tento rok. Trať mi vyhovovala a v závere som si veľmi veril," povedal v cieli Lastras, ktorý na Vuelte vyhral etapu už tretíkrát. Predtým sa mu to podarilo dvakrát v roku 2002.

Výsledky:
3. etapa (Petrer - Totana, 163 km): 1. Pablo Lastras (Šp.) Movistar 3:58:00 h, 2. Sylvain Chavanel (Fr.) Quick-Step, 3. Markel Irizar (Šp.) RadioShack, 4. Ruslan Pidgornyj (Ukr.) Vacansoleil všetci +15 s, 5. Nicolas Roche (Ír.) AG2R, 6. Matti Breschel (Dán.) Rabobank, 7. Valerio Agnoli (Tal.) Liquigas, 8. Francesco Gavazzi (Tal.) Lampre, 9. Enrico Gasparotto (Tal.) Astana, 10. Jan Bakelants (Belg.) Omega Pharma - Lotto všetci +1:43 min, ... 118. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +7:28, 169. Martin Velits (SR) HTC-Highroad +12:50.

Poradie po 3. etape: 1. Pablo Lastras (Šp.) Movistar 8:25:29 h, 2. Sylvain Chavanel (Fr.) Quick-Step +20 s, 3. Markel Irizar (Šp.) RadioShack +1:08 min, 4. Ruslan Pidgornyj (Ukr.) Vacansoleil +1:24, 5. Jakob Fuglsang (Dán.) Leopard +1:55, 6. Maxime Monfort (Belg.) Leopard +1:55, 7. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas +1:59, 8. Valerio Agnoli (Tal.) Liquigas +1:59, 9. Eros Capecchi (Tal.) Liquigas +1:59, 10. Konstantin Siucov (Bielor.) HTC - Highroad +2:04, ... 108. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +7:44, 163. Martin Velits (SR) HTC-Highroad +14:12.