Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2016

Ľudí s podozrením na črevné zápalové ochorenia vyšetria v 11 centrách



Ilustračné foto Foto: TASR/S. Písecký



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/S. Písecký


Bratislava 3. mája (TASR) - Nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída trpí vyše 10.000 Slovákov. Odborníci upozorňujú, že mnohí ďalší pacienti svoju diagnózu nepoznajú. Pomocnú ruku im preto opäť ponúka Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 27. mája v 11 špecializovaných gastroenterologických ambulanciách po celom Slovensku. Ľudia sa nemusia objednávať a nepotrebujú ani výmenný lístok.

"Pozývam všetkých pacientov, ktorí majú ťažkosti v brušnej dutine a v oblasti črevného traktu, na neinvazívne vyšetrenie stolice. Chorôb sú tisíce, no zdravie je len jedno,"
povedal Martin Huorka, lekár gastroenterologickej ambulancie Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov. V prípade zlých výsledkov pacientov pozvú na endoskopické vyšetrenie.

Pri nešpecifických zápalových ochoreniach čriev (IBD) imunitný systém útočí proti štruktúram vlastného tela. Výskyt je typický pre mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Prejavujú sa špecifickými príznakmi – hnačkami, bolesťami brucha, prítomnosťou krvi v stolici, či náhlym schudnutím. Diagnostiku však odďaľujú predovšetkým tie nešpecifické ako únava, nechutenstvo či melancholická nálada.

Na Slovensku sú dostupné spoľahlivé diagnostické metódy na detekciu IBD. Najdôležitejšími sú endoskopické vyšetrenia, spomedzi nich kolonoskopia. Prvou voľbou je však spomínané neinvazívne vyšetrenie, tzv. laboratórna diagnostika biologických markerov, predovšetkým fekálneho kalprotektínu, ktorý je indikátorom zápalového postihnutia čriev. Na spresnenie diagnózy, prípadne komplikácií, slúžia aj doplnkové vyšetrovacie metódy ako CT, MR a sonografia.

Príčiny IBD nie sú v súčasnosti úplne známe. Úlohu zohráva genetický potenciál pacienta a tiež podnety z vonkajšieho prostredia. Rovnako existuje prepojenie ochorenia so stresom a fajčením. Ochorenie má okrem psychiky vplyv aj na plodnosť muža aj ženy. Aktívne ochorenie totiž znižuje šancu na otehotnenie. U mužov zhoršuje kvalitu a znižuje množstvo spermií. Častým prejavom je aj erektilná dysfunkcia a strata libida.

V zásade sa rozlišujú tri typy IBD. K dvom najrozšírenejším typom patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, po nich nasleduje indeterminovaná kolitída, ktorá sa prejavuje príznakmi typickými pre obidva predchádzajúce typy IBD. Crohnova choroba môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu – od úst až po konečník, i keď najčastejšie postihuje koncovú časť tenkého čreva. Ulcerózna kolitída zase poškodzuje hrubé črevo. Na tieto chronické autoimunitné ochorenia sa zatiaľ nepozná liek, možno ich však držať pod kontrolou.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Budapeštianski taxikári budú protestovať proti Uberu každý utorok
<< predchádzajúci článok
Lídra nemeckého hnutia Pegida Bachmanna odsúdili na pokutu 9600 eur