Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. septembra 2016

Množstvo falšovaného tovaru v EÚ rástlo aj vlani



Európska komisia (EK) dnes zverejnila nové údaje o tom, že colné orgány v celej EÚ v roku 2015 zabavili približne o päť miliónov falšovaných výrobkov viac ako v ...



Zdieľať
Archívna snímka Foto: TASR/KRPZ
Brusel 23. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes zverejnila nové údaje o tom, že colné orgány v celej EÚ v roku 2015 zabavili približne o päť miliónov falšovaných výrobkov viac ako v predchádzajúcom roku.


Množstvo zadržaného tovaru vzrástlo v porovnaní s rokom 2014 o 15 percent, pričom na vonkajších hraniciach EÚ bolo zadržaných viac ako 40 miliónov výrobkov, v prípade ktorých existovalo podozrenie na porušovanie práva duševného vlastníctva v hodnote takmer 650 miliónov eur.

Správa založená na údajoch o presadzovaní práv duševného vlastníctva v EÚ uvádza aj údaje o kategóriách zadržaného tovaru, krajinách jeho pôvodu, dotknutých právach duševného vlastníctva a spôsoboch prepravy takéhoto tovaru.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti skonštatoval, že trestná činnosť, v dôsledku ktorej je vnútorný trh EÚ zaplavený falošnými a nelegálnymi výrobkami, "ani zďaleka nepoľavuje".

"Komisia bude naďalej spolupracovať s colnými orgánmi, medzinárodnými partnermi a priemyslom, aby zabezpečila čo najvyššiu úroveň ochrany práv duševného vlastníctva v EÚ," zdôraznil eurokomisár.

Najčastejšie zadržiavanou kategóriou výrobkov zostávajú cigarety - 27 %. Výrobky každodennej spotreby, ktoré by mohli ohroziť zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, ako sú potraviny a nápoje, toaletné potreby, lieky, hračky, domáce elektrické spotrebiče, spolu tvoria 25,8 % celkového množstva zadržaných výrobkov. Hlavnou krajinou pôvodu falšovaného tovaru vlani bola opäť Čína (41 %), za ktorou nasledujú Čierna Hora, Hongkong, Malajzia a Benin.

Komisia spresnila, že z Beninu pochádzalo veľké množstvo falšovaných potravín, Mexiko bolo hlavným zdrojom falšovaných alkoholických nápojov a Maroko ostatných nápojov. Malajzia dodala do únie najviac falšovaných toaletných potrieb, Turecko najviac falšovaného oblečenia a z Hongkongu prišlo najviac falšovaných mobilných telefónov a ich príslušenstva, počítačového vybavenia, CD a DVD nosičov a zapaľovačov. Z Čiernej Hory prúdilo vlani do EÚ najviac falšovaných cigariet a z Indie najviac falšovaných liekov.

Vo viac ako 91 % prípadov bol zadržaný tovar zničený alebo sa v spolupráci s držiteľom práva falšovanej obchodnej značky začalo súdne konanie na ochranu práva duševného vlastníctva.

Správa EK o colných opatreniach na presadzovanie práv duševného vlastníctva sa vydáva každý rok od roku 2000 a vychádza z údajov, ktoré exekutíve EÚ zasielajú colné správy členských štátov.

Colná únia je základným kameňom EÚ a predpoklad dobrého fungovania jednotného trhu. Po colnom konaní v jednom členskom štáte sa môže tovar voľne pohybovať v rámci celej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HR Development Academy v nových priestoroch
<< predchádzajúci článok
Základné európske hodnoty sa deštruujú, spisovatelia nemôžu mlčať