Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2006

Na návštevu Číny pricestoval japonský premiér



Nový japonský premiér Šinzo Abe pricestoval v nedeľu na návštevu Číny s cieľom zlepšiť vzťahy medzi oboma ázijskými mocnosťami, ktoré sa v posledných rokoch zhoršovali. Ide o prvú návštevu ...



Zdieľať

PEKING 8. októbra (WEBNOVINY) - Nový japonský premiér Šinzo Abe pricestoval v nedeľu na návštevu Číny s cieľom zlepšiť vzťahy medzi oboma ázijskými mocnosťami, ktoré sa v posledných rokoch zhoršovali. Ide o prvú návštevu japonského premiéra v Číne od roku 2001. V centre pozornosti počas Abeho návštevy však pravdepodobne bude severokórejská jadrová kríza, ktorú v utorok vyvolalo oznámenie Pchjongjangu o plánovaných jadrových skúškach. Abe, ktorý je známy svojím tvrdým postojom k severokórejskému komunistickému režimu tvrdí, že Severnú Kóreu treba zastaviť a nedovoliť jej zrealizovať plánované testy.

Abe, ktorý sa stal japonským premiérom 26. septembra, by sa mal v nedeľu stretnúť s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom a premiérom Wen Ťia-paom. Z Číny japonský premiér v pondelok odcestuje do Južnej Kórey, kde sa stretne s juhokórejským prezidentom Ro Mu-hjonom.

Vzťahy medzi Japonskom a oboma ázijskými krajinami, ktoré Abe navštívi komplikovali najmä časté návštevy bývalého japonského premiéra Džuničira Koizumiho v kontroverznej svätyni Jasukuni, kde sú pochovaní aj japonskí vojnoví zločinci. Politické reprezentácie Číny a Južnej Kórey preto významne obmedzili vzájomné diplomatické styky s Tokiom. V minulosti Abe Koizumiho návštevy v Jasukuni vehementne obhajoval, no v súčasnosti sa odmieta vyjadriť, či aj on ako premiér kontroverznú svätyňu navštívi. Podľa čínskych zdrojov Abeho návšteva Číny bola podmienená práve jeho súhlasom nenavštíviť spornú svätyňu, čo Japonsko popiera. Návštevy Jasukuni sa stali ostro sledovanou problematikou v čínsko-japonských vzťahoch a v dôsledku toho nebol predošlý japonský premiér Koizumi v Číne posledných päť rokov vítaný. Abe tak čelil doma po nástupe k moci rastúcemu tlaku podnikateľskej elity, ktorá si želá oživenie politických a následne i obchodných vzťahov s Pekingom. Čína je najväčším obchodným partnerom Japonska.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
STV a SRo by mali mať diskusie s predstaviteľmi SR
<< predchádzajúci článok
Drogové gangy v Mexiku medzi sebou vedú brutálnu vojnu