Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. marca 2013

Na severe Kanady objavili fosílie prehistorickej ťavy



Tím kanadských a britských vedcov objavil na Ellesmerovom ostrove na severe Kanady fosílne pozostatky prehistorického druhu ťavy, ktorá na tomto území žila pred 3,5 miliónmi rokov. Na základe analýzy ...



Zdieľať
tava BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Tím kanadských a britských vedcov objavil na Ellesmerovom ostrove na severe Kanady fosílne pozostatky prehistorického druhu ťavy, ktorá na tomto území žila pred 3,5 miliónmi rokov. Na základe analýzy kolagénu v kostiach odborníci zistili, že šlo o predchodcu dnešných tiav.


"Zaujímavé na tomto objave je predovšetkým to, kde sme tieto fosílie našli. Ide o najsevernejší zaznamenaný výskyt tiav, doteraz toto prvenstvo patrilo Yukonu," uviedol Mike Buckley z The University of Manchester, ktorý spolu s kolegami zverejnil tento objav v časopise Nature Communications.

Vedci v rokoch 2006 až 2010 podnikli tri expedície na Ellesmerov ostrov, pričom celkovo našli 30 úlomkov zadnej nohy. Na základe týchto nálezov sa domnievajú, že tento druh bol približne o 30 percent väčší než dnešné ťavy, pričom v kohútiku dosahoval výšku 2,7 metra.

"Po odobratí kolagénu z kostí sme zistili, že šlo o priameho predka dnešných tiav. Na základe toho si myslíme, že adaptácia tiav na horúce prostredie púští sa vyvinula pôvodne na prežitie v arktických podmienkach. Vďaka zásobám tuku v hrbe dokázali prežiť šesťmesačnú arktickú zimu, pomocou veľkých očí lepšie videli v slabom svetle a ploché chodidlá im pomáhali pri chôdzi po snehu, rovnako ako dnes po piesku," dodal Buckley.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Škótsku spozorovali po 20 rokoch mroža ľadového
<< predchádzajúci článok
Maroš Hečko sa 19. marca predstaví na besede v Bratislave