Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

29. januára 2015

Na Slovensku vychádza Denník z Guantánama - Príbeh väzňa



Na pulty slovenských kníhkupectiev vo štvrtok prichádzajú zápisky z väzenia Muhammada Walada Saláhího s názvom Denník z Guantánama - Príbeh väzňa.



Zdieľať
 Na pulty slovenských kníhkupectiev vo štvrtok prichádzajú zápisky z väzenia Muhammada Walada Saláhího s názvom Denník z Guantánama - Príbeh väzňa.



Denník Muhammada Walada Saláhího nie je len obžalobou väzniteľov, ale aj veľmi súkromným životopisom, brutálnym, strašidelným, plným čierneho humoru a prekvapivo milosrdným.

BRATISLAVA 29. januára  - Na pulty slovenských kníhkupectiev vo štvrtok prichádzajú zápisky z väzenia Muhammada Walada Saláhího s názvom Denník z Guantánama - Príbeh väzňa.

 

Toto je prvý a jediný denník, ktorý napísal doteraz zadržiavaný väzeň v Guantáname.
Muhammad Walad Saláhí je jedným z väzňov v obávanom Guantanáme. V internačnom tábore na Kube sedí od roku 2002. Spojené štáty americké ho doteraz neobvinili zo žiadneho zločinu ani previnenia. Napriek tomu, že v marci 2010 prikázal federálny sudca, aby ho prepustili na slobodu, sa americká vláda proti rozhodnutiu odvolala a jeho osud ostáva stále nejasný. Za jeho úplné prepustenie bola spustená medzinárodná petícia...
 
Toto je jeho príbeh. Denník z Guantanáma. Súkromný životopis väzňa. Brutálny, strašidelný, plný čierneho humoru a prekvapujúco milosrdný.
 
V roku 2005 napísal Muhammad Walad Saláhí na samotke – v izolovanej chatke v zajateckom tábore Echo na Guantáname 466-stranový rukopis svojej knihy. Písať začal krátko potom, ako mu povolili stretnúť sa s obhajkyňami Nancy Hollanderovou a Sylviou Roycovou z jeho pro bono tímu.
Vzhľadom na legislatívne pravidlá platné pre základňu Guantánamo musela každá strana jeho príbehu prejsť schvaľovacím procesom odtajnenia. Napriek jeho očakávaniam celý rukopis založili s poznámkou TAJNÉ do bezpečnostného archívu, ku ktorému majú prístup len osoby s najvyššou previerkou. 
Boj o jeho verejné publikovanie trval Muhammadovým obhajcom ďalších sedem rokov, pričom konečná odtajnená, no scenzurovaná verzia sa dostala do redakcie vydavateľstva koncom leta 2013.
 
Vo svojom denníku spomína Saláhí na život, ktorý viedol predtým, než 28. novembra 2001 opustil domov a dostal sa do rúk agentov CIA. Opisuje v ňom „nekonečnú cestu okolo sveta“ plnú väznenia a výsluchov aj každodenný život väzňa v Guantáname.
Saláhího vyhlásili za dôležitého zajatca. Takého významného, že v jeho prípade bývalý minister obrany Donald Rumsfeld nariadil špeciálne postupy vypočúvania... podrobili ho spánkovej deprivácii, vystavili extrémne vysokým a nízkym teplotám, vodili ho po základni so zaviazanými očami, raz ho dokonca odviezli na člne do zálivu a vyhrážali sa mu smrťou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrela Colleen McCulloughová, autorka bestselleru Vtáky v tŕní
<< predchádzajúci článok
RADÍME: Pri kúpe automobilu treba ovládať základné zásady