Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

17. marca 2007

Na Slovensku zaznamenali prvého bocianieho navrátilcaSlovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) zaznamenala na Slovensku prvého bocianieho navrátilca.Zdieľať
       V súčasnosti u nás začal návrat tohto druhu zo zimovísk. Niektoré jedince preletia aj desaťtisíckilometrovú vzdialenosť, aby sa mohli vrátiť do svojich pôvodných hniezd. Cestu medzi Slovenskom a Južnou Afrikou prekonajú za 20 až 40 dní letu a sedem až 14 dní odpočinku.

      V minulosti si ľudia mysleli, že bociany biele počas zimy hibernujú, ukladajú sa na zimný spánok ako medvede. Neskôr po objavení fenoménu migrovania vtáctva, predpokladali, že bociany na zimu odlietajú do Ázie. Skutočnosť, že bocian biely zimné obdobie strávi v Afrike, objavili vedci vďaka zapichnutému šípu v tele vtáka. Šíp patril africkým domorodým kmeňom. Po tomto zistení vedci objavili skutočné zimovisko európskych bocianov.
      Bocian biely patrí medzi najznámejšie a verejnosťou obľúbené vtáky. Žije v blízkosti ľudských obydlí. Je jednoducho rozpoznateľný. Biele sfarbenie tela kontrastuje s čiernymi koncami krídiel. K vznešenosti dospelých jedincov prispievajú dlhé červené nohy a výrazný zobák.
      Informácie TASR poskytol tlačový hovorca SOS/BirdLife Slovensko Marek Brinzík.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kňažko krstil knihu Jana Krausa
<< predchádzajúci článok
Plastický chirurg omylom vysal nemeckej brušnej tanečníčke tuk zo zadku

Na Slovensku zaznamenali prvého bocianieho navrátilca - diskusné fórum čitateľov