24hod.sk    Auto moto

12. marca 2006

Na úvodnej VC Bahrajnu sezóny triumf obhajcu

Úradujúci majster sveta Španiel Fernando Alonso zvíťazil v úvodných pretekoch novej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Renault vyhral Veľkú cenu Bahrajnu pred sedemnásobným šampiónom ...

SAKIR 12. marca (WN/SITA) - Úradujúci majster sveta Španiel Fernando Alonso zvíťazil v úvodných pretekoch novej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Renault vyhral Veľkú cenu Bahrajnu pred sedemnásobným šampiónom Michaelom Schumacherom na ferrari. Pre dvadsaťštyriročného rodáka z Ovieda je to deviaty triumf v kariére. "Bolo to vynikajúce. Nemali sme tak dobrú kvalifikáciu, ale zvolili sme lepšiu stratégiu a mali aj šťastie pri výmene pneumatík, kde sa preteky rozhodli. Pri štarte som bol trochu opatrný kvôli gumám," povedal po pretekoch mladý španielsky jazdec. Miesto na bronzovom stupienku si na modernom okruhu v Sakire vybojoval Kimi Räikkönen na monoposte tímu McLaren. "Lietajúci Fín" pritom po problémoch v kvalifikácii štartoval až z posledného miesta.

Duel starého a nového kráľa efjednotky vyznel v nedeľu jednoznačne pre Alonsa, ktorý sa hneď po štarte dotiahol zo štvrtého miesta za Michaela Schumachera. Ten si ustrážil svoju pole position a viedol prakticky až do druhej zastávky v boxoch, hoci mladší protivník mu neustále ´dýchal na krk´. Pri druhých výmenách gúm boli mechanici Renaultu o sekundu rýchlejší ako konkurenti z Ferrari a Španiel sa vďaka tomu pri výjazde z boxov v 39. kole dostal pred sedemnásobného bývalého šampióna. Dramatický súboj bok po boku v prvej zákrute okruhu bol rozhodujúcim okamihom pretekov. Po ňom už Alonso s prehľadom došiel do cieľa po prvý víťazný vavrín v novej sezóne. Veľmi dobrý výkon podal Fín Kimi Räikkönnen, ktorý musel pre technické problémy štartovať z poslednej pozície na štartovom rošte. Mechanici McLarenu mu však mohli v sobotu dotankovať nádrž a vedenie tímu zvolilo taktiku na jednu zastávku v boxoch. Räikkönenovi aj to pomohlo v súboji s ďalším talentovaným jazdcom Jensonom Buttonom (Honda), ktorý sa musel nakoniec uspokojiť až s nepopulárnou štvrtou priečkou. Piaty skončil ďalší jazdec McLarenu Kolumbijčan Juan Pablo Montoya. Bodovať dokázali ešte aj obaja jazdci tímu Williams - Marc Webber s debutantom Nicom Rosbergom a prekvapujúco aj Rakúšan Christian Klien (Red Bull). Úvodné podujatie v bahrajnskej púšti ukázalo, že o titul môžu v roku 2006 bojovať až štyri tímy - Renault, Ferrari, McLaren aj Honda. Už o týždeň sa najrýchlejšie autá sveta predstavia na VC Malajzie v Sepangu.

Výsledky VC Bahrajnu:
1. Fernando Alonso (Šp.) Renault 1:29:46,205 h, 2. Michael Schumacher (Nem) Ferrari +1,246, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) McLaren +19,360, 4. Jenson Button (V. Brit.) Honda +19,992, 5. Juan Pablo Montoya (Kol.) McLaren +37,048, 6. Mark Webber (Austr.) Williams +41,932, 7. Nico Rosberg (Nem.) Williams +1:03,043, 8. Christian Klien (Rak.) Red Bull +1:06,771, 9. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +1:09,907, 10. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull +1:15,541, 11. Vitantonio Liuzzi (Tal.) Toro Rosso +1:25,900, 12. Nick Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +1 kolo, 13. Scott Speed (USA) Toro Rosso +1 kolo, 14. Ralf Schumacher (Nem.) Toyota +1 kolo, 15. Rubens Barrichello (Braz.) Honda +1 kolo, 16. Jarno Trulli (Tal.) Toyota +1 kolo, 17. Tiago Monteiro (Port.) Midland +2 kolá, 18. Takuma Sato (Jap) Super Aguri +4 kolá