Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

14. marca 2021

Najlepšia bylinka na bolesti žalúdka, hnačku, artritídu, bolesť v krku a chrípku.Mnohé štúdie ukazujú, že éterický (esenciálny) olej z jednej bežnej liečivej bylinky má až prekvapivo silné antiseptické, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti …Zdieľať
Najlepšia bylinka na bolesti žalúdka, hnačku, artritídu, bolesť v krku a chrípku.

Nedávny výskum dokonca odhalil, že uvedený éterický olej výborne znižuje bolesti pri rôznych ochoreniach, a to ako infekčných (bolesti v hrdle), tak i chronických (napríklad artritída a bolesti kĺbov).

Reč je o tymiane. Možno ste si už všimli, že väčšina dezinfekčných obrúskov a ústnych vôd obsahuje thymol, ktorý sa radí medzi fenoly. Nie je to náhoda. Túto vlastnosť tymiánu využívajú mnohé už existujúce produkty. Jeho využitie na liečbu rôznych ochorení je však oveľa širší.

V ľudovej medicíne sa účinky tymianu a iných esenciálnych olejov využívajú na zápaly a zmierňovanie bolestí už od nepamäti.

Štúdia zistila, že tymianový olej pôsobí lepšie ako Ibuprofen.

Tím výskumníkov z Iránu potvrdil, že tymián nefunguje len ako silný prostriedok proti bolesti, ale tiež zmierňuje bolesť pri silnej menštruácii, a to ešte lepšie ako Ibuprofen. Štúdia zahŕňala 84 vysokoškolských študentiek, ktoré trpeli silnou menštruáciou. Boli vo veku 15 až 24 rokov. Všetkým diagnostikovali dysmenoreu. Tento stav sa prejavuje bolestivými kŕčmi, ktoré môžu a nemusia sprevádzať príznaky ako sú závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť a bolesti chrbtice. Na druhej strane, sekundárna dysmenorea znamená, že príčinou bolesti je iné ochorenie.Spomínaní výskumníci definovali primárnu dysmenoreu ako stav, ktorý sa objavuje v priebehu 2 rokov od začiatku prvej menštruácie a nie je spojený s bolesťou počas ostatných dní cyklu. Má to zmysel, pretože bolestivá menštruácia je častejšia u mladších žien počas prvých rokov od začiatku prvej menštruácie.

Ďalšie zdravotné prínosy tymiánového oleja

Antiseptikum

Je to silný antiseptický prostriedok, ktorý chráni pred vznikom infekcií vo vredoch a ranách na pokožke. Jeho antiseptické účinky sa pripisujú prítomnosti karyofylenu  a kamfénu.

Zvyšuje krvný tlak

Je prospešný pre ľudí trpiacich na nízky krvný tlak. Títo ľudia sú vystavení vyššiemu riziku, že budú mať závraty a tiež riziko straty vedomia. Tymian udržuje krvný tlak v rovnováhe tým, že ho prirodzene zvyšuje.

Pôsobí protireumaticky

Tymianový esenciálny olej vyrieši upchaté cievy a nahromadenie kyseliny močovej v krvi. Oba tieto faktory spôsobujú reumatizmus, dnu a artritídu. Ako diuretikum uľahčuje elimináciu toxických látok z tela. Keďže má stimulujúce vlastnosti, zvyšuje cirkuláciu krvi.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jednoduchý trik na posilnenie zdravia. (7. 3. 2021)
 Nespite príliš dlho. Ranné vstávanie má pozitívny vplyv na viaceré oblasti života (27. 2. 2021)
 Mäta nielen vonia. Prospieva tiež pľúcam aj žalúdku. (20. 2. 2021)
 Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačí (20. 2. 2021)
 Chcete si užívať dlhého aktívneho života bez zásadných zdravotných komplikácií? Doprajte si oleje! (13. 2. 2021)
 3 triky, ako sa počas niekoľkých sekúnd zbaviť zamrznutého čelného skla! (13. 2. 2021)
 Kokosový olej v domácnosti dokáže malé zázraky! (6. 2. 2021)
 Projekt Populair upozorňuje športovcov, mali by pred svojimi aktivitami zvažovať aj kvalitu ovzdušia (31. 1. 2021)
 Čo robiť keď vás trápi bolesť chrbta? (30. 1. 2021)
 Akné vyhojí repík, zelený čaj, žihľava či skorocel (30. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Ak kupujete banány, pred konzumáciou radšej venujte pozornosť ich vzhľadu.
<< predchádzajúci článok
Plánujete požiadať partnerku o ruku? Vyvarujte sa týchto najčastejších chýb