Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. apríla 2014

Nehostinný mrazivý severný pól dosiahol Peary a Henson pred 105 rokmi



Na archívnej snímke z 1. septembra prechádza polárny medveď po odľahlom ostrovčeku Svalbardského súostrovia ležiaceho medzi severným cípom Nórska a Severným pólom.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 1. septembra prechádza polárny medveď po odľahlom ostrovčeku Svalbardského súostrovia ležiaceho medzi severným cípom Nórska a Severným pólom. Foto: TASR/AP
 
Ellesmere/Bratislava 6. apríla (TASR) – Cestovateľ Robert Edwin Peary a jeho spoločník Afroameričan Matthew Henson sa 6. apríla 1909 stali prvými ľuďmi, ktorí dosiahli severný pól. O ich prvenstve spred 105 rokov rozhodla 11. júna 1911 komisia v dánskej Kodani, pretože ho spochybnil cestovateľ Frederik Albert Cook, ktorý tvrdil, že severný pól dosiahol on sám už 21. apríla 1908.


Obaja cestovatelia sa vydali na cestu z najsevernejšieho mysu Columbia kanadského ostrova Ellesmere Island pri Grónsku, s dostatočnými zásobami a po dôkladnej príprave na pobyt v mrazivých podmienkach Arktídy.

Skupina priateľov, ktorá ich na časti cesty sprevádzala, postupne na trase vystavala dočasné tábory so zásobami na cestu späť. Z určitého bodu sa už obaja, Peary a Henson, pohli 17. februára 1909 sami sprevádzaní iba štyrmi Eskimákmi.

Expedíciu tvorilo vyše 20 saní naložených zásobami. V 40 stupňových mrazoch postupovali nanajvýš 20-40 kilometrov za deň. Vytúžený cieľ dosiahli 6. apríla 1909 a v mieste severného pólu vztýčili americkú vlajku. Po návrate ich vítalo nemilé zistenie, že o prvenstvo sa uchádzal Frederik Albert Cook. V spore rozhodla napokon komisia.

Osobná loď Söderarm sa plaví v priechode, ktorý urobil predtým ľadoborec v zamrznutom Baltskom mori pri švédskom ostrove Husarö v piatok 5. apríla 2013. Foto: TASR/AP
 


Na túto výpravu sa obaja cestovatelia dobre pripravili. Šéfom výpravy bol Peary, ktorý si Hensona najal aj na svoje predošlé expedície. Ukázalo sa na nich, že Henson je nielen remeselne veľmi zručný, ale aj šikovný v nadväzovaní kontaktov s domorodcami. Pri príprave na úspešnú výpravu na severný pól sa Henson naučil aj reč Eskimákov, medzi ktorými obaja určitý čas bývali, aby si osvojili ich spôsob života.

Pearyho prvenstvo bolo všeobecne prijaté. V roku 1980 však výskum jeho cestovateľských denníkov a iných dokumentov z rokov 1908 a 1909 vyvolal isté pochybnosti, či bol severný pól skutočne dosiahnutý. Presnejšími výpočtami sa ukázalo, že Peary sa mohol nachádzať vo vzdialenosti do 50 kilometrov od pólu.

Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster navštívil severný pól v lete roku 2007. Na toto zaujímavé, no nehostinné miesto sa v súčasnosti možno dostať aj turistickými zájazdmi - ľadoborcom z Ruska, alebo na bežeckých lyžiach niekoľkodňovým výletom z Kanady.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež je šťastný, lebo má prácu
<< predchádzajúci článok
Speváčka populárnej hudby Tatiana Hubinská zomrela pred 15 rokmi