Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2014

Občania Moldavska budú cestovať bez víz do schengenskej zóny od májaObčania Moldavska budú môcť cestovať do Európskej únie bez víz už v máji tohto roku po tom, ako tento krok schválili členské štáty EÚ, oznámila dnes agentúra DPA.Zdieľať
Brusel 14. marca (TASR) - Občania Moldavska budú môcť cestovať do Európskej únie bez víz už v máji tohto roku po tom, ako tento krok schválili členské štáty EÚ, oznámila dnes agentúra DPA.


Zmenu vízového režimu medzi EÚ a Moldavskom odsúhlasil Európsky parlament na zasadnutí 27. februára.

Bezvízový režim bude platiť na vstup do 90 dní pre občanov Moldavska vlastniacich biometrické pasy pri ceste do 26 európskych krajín, teda do tzv. schengenskej zóny.

K zavedeniu nového režimu dochádza v čase, keď sa EÚ pripravuje na podpísanie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode s Kišiňovom do konca tohto roka, napriek odporu Moskvy, ktorá postsovietsku republiku považuje za súčasť sféry svojho vplyvu.

V schengenskej zóne, ktorá vznikla v roku 1985, sa nachádzajú všetky členské štáty EÚ okrem Británie, Chorvátska, Cypru, Írska, Rumunska a Bulharska. Patria tam však aj niektoré krajiny mimo EÚ, ako Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

Moldavsko sa stane prvou krajinou v rámci projektu tzv. Východného partnerstva EÚ, ktorá získa bezvízový styk. Do tohto projektu patria ešte aj Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko a Ukrajina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V 11. týždni došlo k poklesu akútnych respiračných ochorení
<< predchádzajúci článok
Na Spiši stúpol počet vydaných voličských preukazov

Občania Moldavska budú cestovať bez víz do schengenskej zóny od mája - diskusné fórum čitateľov