24hod.sk    MS v hokeji 2012

17. mája 2012

Obrancu Martina Štrbáka hokejisti dojali

Reakcie osobností slovenského hokeja na postup A-tímu SR do semifinále 76. majstrovstiev sveta v Helsinkách po senzačnom víťazstve 4:3 nad Kanadou. Martin Štrbák, ...

slovaci porazili kanadu 43 BRATISLAVA 17. mája  - Reakcie osobností slovenského hokeja na postup A-tímu SR do semifinále 76. majstrovstiev sveta v Helsinkách po senzačnom víťazstve 4:3 nad Kanadou.

Martin Štrbák, bývalý slovenský reprezentant a držiteľ kompletnej zbierky medailí z MS 2000 - 2003: "Naši hráči podali v zápase s Kanadou heroický výkon. Také senzačné víťazstvo od nich málokto čakal. Je to neuveriteľný úspech! Budem úprimný, nemám k tomu ani slov. Neviem to slovami vyjadriť. Taký som dojatý. Aj po druhej tretine, v ktorej sme sa dostali pod obrovský tlak Kanady, som veril, že v tretej tretine môžeme dať ešte gól. Veril som, že nám vyjde nejaký pekný a rýchly protiútok, lebo Kanaďania sa veľmi tlačili pred našu bránku. Druhú tretinu sme tlaku Kanady odolali iba vďaka obrovskej bojovnosti, nasadeniu a obetavosti. Chalani dokázali hrať ako jeden tím. Prejavili sa ako jednoliaty celok. Samozrejme, veľmi nám pomohol aj kapitán Kanady Getzlaf, ktorý tak nezmyselne fauloval Mikúša a dal nám šancu hrať päťminútovú presilovku. Bolo veľmi dobre, že záver zápasu sme hrali v presile. Toto mužstvo môže v Helsinkách dosiahnuť opäť veľký výsledok. Má na to, aby sa dostalo veľmi ďaleko. Som rád, sme opäť v hre o medaily. Je to fantázia, čo títo chalani dokázali!"

Dárius Rusnák, bývalý československý reprezentant a majster sveta z roku 1985: "Postup nášho mužstva do semifinále MS je obrovská senzácia! Je to veľmi milé prekvapenie, ktoré nikto z nás nečakal. Aj v súboji s Kanadou sa ukázalo, že tréner Vůjtek veľmi rozumne oživil mužstvo, keď do neho odvážne a rozumne zaradil niekoľko mladých hráčov. Ukázalo sa, že minulý rok v Bratislave sme mali už prestarnuté mužstvo. Boli v ňom hráči, ktorí už nestíhali držať krok so súpermi. Teraz sa to podarilo skĺbiť podľa mňa ideálne a optimálne. Skúsených hráčov, ako sú Chára, Šatan, Handzuš, Kopecký, Radivojevič, veľmi dobre doplnili mladí chlapci. Výborne hral mladý Tatár, ktorý patril v zápase s Kanadou k najlepším hráčom na klzisku. Stretnutie som sledoval s priateľmi v jednom bratislavskom podniku a bol to pre mňa fantastický zážitok. Vynikajúca atmosféra tam panovala. Nikdy som niečo podobné nezažil, lebo v časoch MS som väčšinou hral. Teraz som si to vychutnal. Aj počas druhej tretiny som tvrdil, že ak vydržíme desať minút, tak neprehráme. Veľmi vhod nám prišiel stupídny faul Getzlafa, ktorý si taký skúsený hráč mohol odpustiť. Teraz som zvedavý, čo bude s Mikúšom, lebo tento šampionát ho zastihol vo výbornej forme. Som šťastný, že Slováci sú opäť v semifinále svetového šampionátu. Je to obrovský úspech, ktorý doceníme až s odstupom času."

Ľubomír Sekeráš, bývalý slovenský reprezentant a vicemajster sveta z MS 2001: "To je senzácia, čo sa nám teraz podarilo! Je to vec, ktorú slovami ani neviem opísať. Fakt. Taký úspech na tomto svetovom šampionáte nečakal ani najväčší optimista. Chalani víťazstvom nad Kanadou urobili poriadnu dieru do sveta. Bol som nesmierne šťastný, že sa to chlapcom podarilo, hoci tá druhá tretina bola z našej strany všelijaká, len nie vydarená. Všetci hrali obetavo, so srdcom a bojovne. Naozaj fungovali na ľade podľa známeho hesla: ´jeden za všetkých, všetci za jedného.´ Dokázali sa zastúpiť, útočníci sa vracali do obranného pásma, húževnato bránili náš priestor pred brankárom. Boli to nervy, najmä druhá tretina, ale vyšlo nám to! Veľmi nám pomohol nezmyselný faul Getzlafa, ktorý nám uľahčil možnosť dať ďalší gól. Možno sa už v duchu pripravovali na predĺženie, no my sme im to nedopriali! Je to nádhera, kam sa toto mužstvo na MS v Helsinkách dostalo. Podľa mňa sme na tomto šampionáte ešte nepovedali posledné slovo. Je to výborná partia, ktorá má pred sebou ešte jeden veľký cieľ. Kto takýmto štýlom prejde cez sebavedomú Kanadu, ten si môže dávať aj tie najvyššie ciele. Chlapci majú na to, aby sa z Fínska vrátili s veľkým úspechom."