Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. júna 2016

OSN: Počet infikovaných i obetí AIDS by mal do roku 2020 klesnúť



Na Zemi žije 36,7 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV, ktorí spôsobuje syndróm imunitnej nedostatočnosti (Acquired Immunodeficiency Syndrome, AIDS), chorobu, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
New York 12. júna (TASR) - Na Zemi žije 36,7 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV, ktorí spôsobuje syndróm imunitnej nedostatočnosti (Acquired Immunodeficiency Syndrome, AIDS), chorobu, ktorá je v odborných kruhoch známa od roku 1981. Vyplýva to z údajov Organizácie Spojených národov (OSN), podľa ktorých sa spomínaným vírusom iba vlani infikovalo 2,1 milióna ľudí.


Svetová organizácia by počet nových prípadov chcela do roku 2020 znížiť na menej ako 500.000 ročne a dosiahnuť, aby každý rok zomieralo menej ako súčasných 1,1 milióna ľudí s AIDS.

Riaditeľ Spoločného programu OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé, ktorý je kľúčovou osobnosťou ambiciózneho plánu medzinárodného spoločenstva eliminovať AIDS do roku 2030, dúfa, že sa to podarí.

Na dosiahnutie stanovených cieľov musí podľa jeho slov, ktoré zazneli pred trojdňovým rokovaním v New Yorku, medzinárodné spoločenstvo uvoľniť v roku 2020 namiesto pôvodne odhadovaných 30 miliárd dolárov (asi 26,3 miliardy eur) "iba" 26,2 miliardy dolárov. Po tejto finančnej injekcii by potrebné investície mali už neustále klesajúci trend.

Medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc sa však obáva, že najviac postihnuté krajiny strednej a západnej Afriky by nedostali finančné prostriedky v adekvátnej miere a požaduje preto dostatočné financovanie zo strany OSN.

Všetci zainteresovaní zdôrazňujú nutnosť zabezpečenia rýchleho a nekomplikovaného prístupu k liečbe bez ohľadu na to, či ide o drogovo závislých v Ruskej federácii, prostitútky v Číne alebo gejov v africkom Lesothe. Bezprostredne po diagnostikovaní infekcie by pacienti mali mať šancu začať s liečením, vyhlásila koordinátorka americkej vlády pre boj s AIDS Deborah Birxová a zdôraznila, že kľúčom je urýchlená liečba.

Organizácia Svetových národov registruje v ostatných rokoch nespochybniteľný pokrok v boji proti AIDS. Napríklad počet nových prípadov klesol podľa jej údajov v globálnom meradle od roku 2000 o viac ako jednu tretinu.

Thajsko prakticky ako prvá krajina v Ázii zastavila prenos vírusu HIV z matky na dieťa, uviedla agentúra DPA.

Michel Sidlibé navyše vyzdvihol, že v súčasnosti sa vo svete lieči 17 miliónov ľudí s diagnózou HIV/AIDS a pripomenul, že vedci, predstavitelia mimovládnych organizácií i politici sa spoločnými silami zaslúžili o zmenu prístupu k tejto chorobe, ktorá by bola pred dvoma desiatkami rokov, ba aj pred desaťročím nemysliteľná.

Aj v Afrike registruje OSN zásadnú zmenu, pretože počet liečených nositeľov vírusu HIV na čiernom kontinente už prevyšuje počet nových prípadov tejto infekcie.

Život infikovaných a chorých na AIDS v rozvojových krajinách je však mimoriadne ťažký. Stigma a diskriminácia, ktorá ich nezriedka obklopuje, pôsobia totiž demotivačne a môžu ich obrať i o vôľu popasovať sa s ochorením, upozorňujú experti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turisti môžu objaviť Prešovský kraj cez vynovenú mobilnú aplikáciu
<< predchádzajúci článok
V júli sa začne rekonštrukcia vily na Slavíne,A.Kiska sa bude sťahovať