Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2013

Pán Zemplína Mikuláš Vareha ostáva vo väzbeSudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol žiadosť Mikuláša V. o prepustenie z väzby. Neprávoplatne odsúdený zemplínsky veľkopodnikateľ podal ...Zdieľať
vareha BANSKÁ BYSTRICA 29. apríla (WEBNOVINY) – Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol žiadosť Mikuláša V. o prepustenie z väzby.


Neprávoplatne odsúdený zemplínsky veľkopodnikateľ podal voči uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Na konaní o žiadosti zastupoval podnikateľa už jeho nový obhajca Ľuboš Petrovský z Košíc.

Známeho pána Zemplína senát Špecializovaného trestného súdu 18. apríla uznal za vinného zo spáchania pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného v súbehu s trestným činom neodvedenia dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu za fiktívne obchody s euroočkami a lykožrútmi.

Odsúdil ho na jedenásť rokov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest stotisíc eur. Mikuláš V. sa voči rozsudku odvolal hneď po vyhlásení.

Súd sa stotožnil s názorom prokurátora, že obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek boli nereálne, ekonomicky neefektívne a nerentabilné. Obchody boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody. Súd poukázal na to, že doklady predkladané na odpočet DPH a iné boli podvodné a nezodpovedali zákonu. Sudca poukázal na skutočnosť, že Mikuláš V. vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent.

V prípade lykožrútov súd nemal pochybnosti, že išlo o vymyslený obchod. Lykožrúty ako krmivo sa v „medzifiremnom obchode“ spoločností zemplínskeho podnikateľa predávali za cenu diamantov, prípadne kaviáru. Predseda senátu podotkol, že vedrá s lykožrútmi asi ešte v niektorej z firiem sú. Obžalovaný podnikateľ ich mal na ukazovanie kontrolám.

Hlavné pojednávanie s Mikulášom V. sa začalo 5. novembra minulého roka. V pondelok 15. apríla mali byť záverečné reči prokurátora, obhajoby a obžalovaného. Mikuláš V. však vypovedal plnú moc svojim doterajším obhajcom a nepredniesol ani záverečnú reč. Na pojednávaní opakovane tvrdil, že je nevinný a podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
J&T má požehnanie úradu, môže kúpiť Poštovú banku
<< predchádzajúci článok
Bývalý radca dopravného úradu bral úplatky, súd ho potrestal