Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. februára 2017

Päťmesačné dieťa z Telgártu ochorelo na meningokokovú meningitíduPäťmesačné dieťa z obce Telgárt v okrese Brezno ochorelo na meningokokovú meningitídu. Dojča hospitalizovali v detskej nemocnici v Banskej Bystrici. Pochádza z prostredia s ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Telgárt 17. februára (TASR) – Päťmesačné dieťa z obce Telgárt v okrese Brezno ochorelo na meningokokovú meningitídu. Dojča hospitalizovali v detskej nemocnici v Banskej Bystrici. Pochádza z prostredia s nízkym hygienickým štandardom. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.


"Ochorenie vzniklo náhle a malo veľmi prudký priebeh. Začalo sa teplotami do 39 stupňov Celzia, neskôr sa dieťaťu na koži vyhodili fľaky. Privolaná bola rýchla lekárska pomoc. Dojča hospitalizovali v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici s podozrením na meningokokovú meningitídu," konštatovala Tolnayová.

"Neisseria meningitidis bola potvrdená so séra metódou PCR. Ide o baktériu guľovitého tvaru spôsobujúcu niektoré hnisavé zápaly mozgových blán (meningitídy). Býva často v nosohltane i u zdravých osôb, ochorenie sa však môže objaviť pri zníženej odolnosti, vyčerpaní a pod. Môže spôsobiť drobné epidémie. Veľmi ťažký priebeh máva meningokoková sepsa (otrava krvi). Ak nie je ochorenie včas liečené, končí sa často smrťou alebo vážnymi následkami," dodala hovorkyňa.

Odborníci upozornili, že v rodine bol v odstupe inkubačnej doby pred týmto ochorením zaznamenaný prípad náhleho úmrtia dvojročného chlapca. To však nikto RÚVZ nehlásil. Pri pitve dieťaťa sa zistilo nakrvácanie do nadobličiek. Predpokladá sa, že išlo tiež o ochorenie na meningokokovú meningitídu. Výsledky vyšetrenia biologického materiálu boli kultivačne negatívne.

Ako Tolnayová dodala, opatrenia v ohnisku nákazy zabezpečili v plnom rozsahu. Lekári predpísali antibiotiká celému širokému príbuzenstvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Belgická kráľovná Paola musí ísť kvôli zlomenine na operáciu
<< predchádzajúci článok
RAJTÁR:SaS dalo pre energie trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru

Päťmesačné dieťa z Telgártu ochorelo na meningokokovú meningitídu - diskusné fórum čitateľov