Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2005

Policajt medzi pašerákmiZa upozornenie na pohyb hliadok si nechajú colní a policajní „informátori“ platiť od pašerákov dvesto dolárov.Zdieľať
Šesťsto dolárov inkasujú za nerušený prechod migrantov. O stovku viac sa platí za voľnú cestu pre kontraband s cigaretami! Takýto obchod stále zostáva najvýnosnejším kšeftom na východnom Slovensku. Jednotka boja proti organizovanému zločinu prichytila v týchto dňoch na slovensko-ukrajinskej hranici dokonca vojenského policajta, ako prevážal v aute štyridsať kartónov cigariet. Bol súčasťou 11-členného gangu, ktorý tvorili tri rodiny zo Sobraniec,           z Jankoviec a z Nižného Nemeckého.
Podľa našich zistení pôsobí brat jedného z pašerákov ako policajný vyšetrovateľ v Michalovciach. Brat policajta sa aj s manželkou zaoberali pašovaním už najmenej desať rokov. Viditeľne si žili nad pomery a v Sobranciach je spôsob ich „podnikania“ verejným tajomstvom. 

Priamo pri pašovaní cigariet zadržala jednotka Úradu boja proti organizovanému zločinu na východnej hranici vojenského policajta. Vo svojom aute prevážal štyridsať kartónov cigariet, za ktoré by na čiernom trhu dostal približne 8 000 korún.
Vojenský policajt bol súčasťou 11-členného pašeráckeho gangu, ktorý tvorili tri rodiny zo Sobraniec, Jankoviec a z Nižného Nemeckého. Podľa našich zistení, brat jedného z pašerákov pôsobí ako policajný vyšetrovateľ na policajnom oddelení v Michalovciach. Brat policajta aj so svojou manželkou sa živil pašovaním cigariet už minimálne desať rokov. Na miestne pomery si žili nadpriemerne. V sedemtisícových Sobranciach bol spôsob ich „podnikania“ verejným tajomstvom, o ktorom údajne nič netušil len spomínaný michalovský policajt. „Niektorí policajti na východnej hranici sú hluchí a slepí,“ tvrdí bývalý colník zo Sobraniec. Tento muž, podobne ako mnohí ľudia z pohraničia, vôbec nepochybuje o spolupráci niektorých policajtov s početnými pašeráckymi gangmi. Nám sa dokonca podarilo získať sumy, ktoré inkasujú tamojší policajti od pašerákov. Za informáciu o pohybe hliadok colní a policajní „informátori“ inkasujú dvesto dolárov. Šesťsto dolárov je poplatok za nerušený prechod migrantov, o sto dolárov viac sa platí za voľnú cestu pre kontraband s cigaretami! Tento obchod zostáva najvýnosnejším kšeftom na východnej hranici.
Pri poslednom záťahu na pašerákov polícia pri 15 domových prehliadkach zaistila dvetisíc kartónov pašovaných cigariet a vysoké sumy v hotovosti.
Vzhľadom na to, že väčšina podobných záťahov sa uskutočňuje vo vnútrozemí možno predpokladať, že na hranici vrcholí konkurenčný boj medzi pašeráckymi bandami, ktoré sa navzájom udávajú. K otázkam možnej spolupráce medzi policajtmi a pašerákmi sa zatiaľ nevyjadrili na Colnom riaditeľstve ani na ministerstve vnútra.  
Jožo T. Schön


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dokedy bude koalícia v agónii?!
<< predchádzajúci článok
Údajný Slovák spôsobil bombovú drámu

Policajt medzi pašerákmi - diskusné fórum čitateľov

Bojujme anetvarme sa, ze bojujeme17.9. 17:19:26