Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2015

Postoj vlády pri migračnej kríze bráni radikalizácii politickej scény



Na snímke predseda vlády SR Robert Fico



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 8. decembra (TASR) – Slovensko má vážne dôvody na kroky, ktoré podniká voči migrantom. Na dnešnom HNClube, ktorý organizujú Hospodárske noviny, to uviedol premiér Robert Fico. Prvým z nich sú podľa neho bezpečnostné riziká spojené s migráciou, druhým snaha, aby sa na domácej politickej scéne nedostali do popredia extrémistické sily.


„Štandardné politické strany sa musia tejto témy chopiť a musia ponúkať verejnosti akceptovateľné prístupy. V opačnom prípade štandardné politické strany pôjdu do pekla, ako to bude napríklad vo Francúzsku,“ uviedol premiér.

Reagoval tak na aktuálne výsledky prvého kola komunálnych volieb vo Francúzsku, z ktorého vzišiel v šiestich z 13 regiónov ako víťaz Národný front Marine Le Penovej. Je presvedčený, že štandardné politické strany prehrávajú, ak nedokážu reagovať na elementárne potreby a požiadavky verejnosti.

„Keby sme šli do polohy ľudskoprávnych svätuškárov, že všetci poďte k nám, všetci ste vítaní, to je jedno, nech sem príde 50.000 moslimov, čo tam po kultúrnych tradíciách, po náboženstve, poďte sem všetci, čo tam po terorizme, tak sa stane to, že tu máme dnes možno nejakého poloblázna z Banskej Bystrice z 30 percentami,“ obhajoval Fico postoj vládnej strany.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Vyjadrenia predstaviteľov niektorých západoeurópskych krajín o tom, že dôsledkom rozdielneho postoja v otázkach migračnej krízy môže byť vytvorenie akéhosi "minischengenu", z ktorého by boli vylúčené východoeurópske krajiny, slovenský premiér neberie vážne. „Krajiny, ktoré politiku otvorených dverí realizovali, sú dnes najnervóznejšie a prichádzajú často s návrhmi, ktoré sú podľa môjho názoru scestné,“ komentoval ich.

„To sú skôr len vyjadrenia, ktoré majú vyplašiť nové členské štáty, ale takáto diskusia, ktorá by mala realistický základ, neprebieha,“ informoval s tým, že Schengen je jedna z najväčších slobôd, ktorú Európska únia dosiahla, a akékoľvek pochybnosti o nej by znamenali návrat 20 – 30 rokov späť. Rovnako za nereálne považuje, že by východoeurópske krajiny mohli pre svoj postoj prísť o časť eurofondov.

Západné krajiny sa podľa premiéra zmýlili, ak migrantov, ktorí v súčasnosti prúdia zo Sýrie a ďalších krajín, považovali za lacnú pracovnú silu. „Téma multikulturalizmu vybuchla, nefunguje, sú zväčša sústredení v getách, napríklad vo Francúzsku, v Belgicku, a spôsobuje to obrovské ťažkosti,“ domnieva sa.

Migrantov si Fico preto nevie predstaviť ani na slovenskom pracovnom trhu. Radšej by sa potrápil s domácimi nezamestnanými a investoval do nich. „Nie, môj názor ako predsedu vlády aj strany, ktorú reprezentujem, je - nedáme nikdy prednosť migrantom, čo sa týka pracovnej sily, pred domácimi ľuďmi. Radšej dám trikrát viacej peňazí na domáceho nezamestnaného, ako by som prijal migranta,“ uzavrel Robert Fico.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky sa chcú vzdelávať
<< predchádzajúci článok
R. FICO: Zdá sa, že ponuka na obchvat Bratislavy je mimoriadne dobrá