Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2006

Poverenie zostaviť vládu očakávajú v ČSSD aj v ODSČeská republika nepozná svoju novú vládu ani presne štyri mesiace po konaní parlamentných volieb. Vláde víťaznej Občianskodemokratickej strany (ODS) zostavenej jej predsedom Mirkom Topolánkom v ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Česká republika nepozná svoju novú vládu ani presne štyri mesiace po konaní parlamentných volieb. Vláde víťaznej Občianskodemokratickej strany (ODS) zostavenej jej predsedom Mirkom Topolánkom v utorok nevyslovila dôveru dolná komora českého parlamentu a rokovania o zostavená vlády sa tak začínajú celkom nanovo. Topolánkovu vládu v utorok podporilo 96 poslancov, 99 bolo proti. Okrem ODS hlasovali za vyslovenie dôvery vláde aj Zelení a väčšia časť Kresťanskodemokratickej únie - Českej strany ľudovej (KDÚ-ČSL). Proti boli poslanci Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) a Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM).

Najväčším prekvapením utorňajšieho hlasovania bolo podľa českej spravodajskej televízie ČT24 to, že proti vysloveniu dôvery Topolánkovej vláde sa vyslovili aj traja poslanci KDÚ-ČSL - Miroslav Kalousek a Libor Ambrozek a Ladislav Šustr. ODS pritom rátala s podporou celého klubu ľudovcov. České médiá okamžite začali špekulovať, že práve títo traja poslanci KDÚ-ČSL by mohli byť "tajnými koňmi", na ktorých sa spolieha bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten totiž, napriek tomu, že jeho strana má v parlamente spolu s komunistami len sto z celkového počtu dvesto poslancov, opakovane vyhlasuje, že by dokázal získať väčšinovú podporu pre svoju vládu v parlamente.

Zatiaľ sa však nevie ani to, či ho prezident Václav Klaus zostavovaním vlády poverí. Hoci to Paroubek očakáva, ODS sa podľa vyhlásení jej najvyšších predstaviteľov spolieha na to, že jej Klaus, zakladateľ a čestný predseda strany, dá aj druhú šancu. Treťou možnosťou je podľa politológov úradnícka vláda, ktorá by doviedla krajinu k predčasným

Klaus, ktorý je na návšteve Singapuru, v utorok do vlasti odkázal, že ďalšiu osobu poverí zostavením vlády až po senátnych a komunálnych voľbách. Tie sa uskutočnia až koncom októbra. Dovtedy by mala krajinu viesť Topolánkova vláda, a to aj napriek tomu, že nezískala dôveru v parlamente. Komu ponúkne Klaus druhú šancu zostaviť vládu, to v utorok ešte nechcel prezradiť.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tajfún Xangsane si vyžiadal najmenej 52 obetí
<< predchádzajúci článok
Brusel sa má vyjadriť k požiadavke USA o údajoch cestujúcich