Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. marca 2007

Premiér Kosova žiada kosovských Srbov, aby prijali návrh OSN



Srbská menšina v Kosove, ktorá od skončenia vojny žije prevažne v izolovaných enklávach, by mala akceptovať návrh Organizácie Spojených národov na postupné odčlenenie sa Kosova od Srbska, ...



Zdieľať

PRIŠTINA 27. marca (WEBNOVINY) - Srbská menšina v Kosove, ktorá od skončenia vojny žije prevažne v izolovaných enklávach, by mala akceptovať návrh Organizácie Spojených národov na postupné odčlenenie sa Kosova od Srbska, vyhlásil v utorok kosovský premiér Agim Ceku. Líder kosovských Albáncov ďalej uviedol, že je odhodlaný presvedčiť zvyšných 100 tisíc kosovských Srbov, aby prijali plán OSN a ukončili bojkotovanie verejných inštitúcií. Srbi "sú v našej spoločnosti veľmi vítaní. Sú vítaní, aby spoločne s nami budovali budúcnosť a pozývam ich, aby prijali (podávanú) ruku, aby akceptovali návrh a súhlasili budovať spoločnú budúcnosť Kosova," povedal Ceku v rozhovore pre agentúru AFP. Podľa neho návrh OSN garantuje Srbom v Kosove ochranu ich práv. "Budú mať všetky nevyhnutné prostriedky na dôstojný a prosperujúci život v Kosove spolu s nami," dodal Ceku.

Srbský premiér Vojislav Koštunica však v ten istý deň opäť pohrozil, že "Kosovo sa nikdy nemôže stať nezávislým, a že Srbsko odmieta plán (OSN), ktorý predstavuje akt legálneho násilia".

Osobitný vyslanec OSN pre Kosovo Martti Ahtisaari v pondelok predložil Bezpečnostnej rade OSN trojstrannú správu a návrh budúceho štatútu pre spornú srbskú provinciu. Ahtisaari v správe vyhlásil, že nezávislosť provincie, nad ktorou bude v úvodnej fáze dohliadať medzinárodné spoločenstvo, je jediným životaschopným riešením. V súvislosti s Kosovom použil Ahtisaari v správe vôbec po prvý raz výraz nezávislosť. 90-percentná albánska populácia Kosova, ktorá odmieta akékoľvek iné riešenia ako nezávislosť, Ahtisaariho riešenie privítala, Srbsko však všetky návrhy na odčlenenie Kosova odmieta.

Podľa plánu má mať Kosovo vlastnú ústavu, ale spočiatku ho má monitorovať misia EÚ za prítomnosti vojsk NATO. Srbskej menšine má byť podľa plánu garantovaná a zabezpečená rozsiahla autonómia. Medzinárodný dohľad nad Kosovom sa má zamerať na kľúčové oblasti, ako je ochrana práv menšín, decentralizácia, súdnictvo a ochrana srbskej pravoslávnej cirkvi. "Belehradu by sa nepodarilo obnoviť moc bez vyvolania krvavých protestov. Autonómia pre Kosovo v rámci srbských hraníc, hoci i čisto teoreticky, nie je obhájiteľná," uviedol Ahtisaari vo svojej správe.

Kosovo je pod správou OSN od bombardovania Juhoslávie v roku 1999, ktoré zabránilo ďalším rozsiahlym čistkám etnických Albáncov zo strany srbských vojsk.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatkli člena predstavenstva Siemensu
<< predchádzajúci článok
V BR OSN by sme podľa Dzurindu mali hlasovať proti Ahtisaarimu