Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

18. mája 2017

Princezná Mako sa pre sobáš s právnikom vzdá kráľovského postaveniaPrincezná Mako, archívna snímka.Zdieľať
Princezná Mako, archívna snímka. Foto: TASR/AP
 
Tokio 18. mája (TASR) - Členka japonskej cisárskej rodiny, princezná Mako, sa plánovaným sobášom s mužom neurodzeného pôvodu vzdá svojho kráľovského postavenia. Mako (25), najstaršia vnučka cisára Akihita, sa hodlá vydať za rovnako starého Keia Komura, zamestnanca advokátskej firmy, ktorého spoznala počas štúdií.


Japonské cisárske zákony požadujú, aby princezná po sobáši s radovým občanom opustila kráľovskú rodinu. Mako a Kei sa prvý raz stretli v roku 2012 na Medzinárodnej kresťanskej univerzite (ICU) v Tokiu. Cisársky dvor pre spravodajskú stanicu CNN v stredu potvrdil prebiehajúce prípravy na komplikovaný proces zásnub mladého páru.

Zväzok princeznej a právnika opäť nastolil otázku, ktorej cisárska rodina dlhšie čelí: Môže cisársky systém v Japonsku prežiť bez radikálnych reforiem následníctva trónu? Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že nie, a Tokio bude musieť prikročiť k veľkým legislatívnym zmenám, ak chce do budúcnosti zachovať imperiálne zriadenie krajiny.

Cisár Akihito (83) vlani v auguste naznačil svoje prianie odstúpiť z trónu, argumentujúc, že vysoký vek mu bude brániť vo vykonávaní štátnických povinností, hoci tie majú iba reprezentačný charakter. Japonsko v súčasnosti zvažuje zmenu zákonov, ktoré by cisárovi umožnili odstúpiť; za uplynulé dve storočia neodstúpil žiadny japonský cisár.

Akihito má iba štyroch potenciálnych nástupcov. Sú nimi jeho synovia korunný princ Naruhito a princ Fumihito, Fumihitov syn Hisahito a cisárov mladší brat princ Masahito.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Speváčka Marta Kubišová prekvapuje: Na jeseň sa hodlá ukončiť kariéru
<< predchádzajúci článok
Zomrel bývalý ruský kozmonaut Viktor Gorbatko

Princezná Mako sa pre sobáš s právnikom vzdá kráľovského postavenia - diskusné fórum čitateľov