Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

12. októbra 2016

RADÍME: Únavu tela možno zahnať prechádzkami či správnym jedlomNa ilustračnej snímke párik sa prechádza Horským parkom v BratislaveZdieľať
Na ilustračnej snímke párik sa prechádza Horským parkom v Bratislave Foto: TASR/Tomáš Halász
 
Bratislava 12. októbra (TASR) - Vyčerpanému organizmu pomôže spánok, meditácia a pravidelné prechádzky. Naopak, vyhnúť sa treba kofeínu, alkoholu, cukrom, a tiež zrejúcim či fermentovaným alebo konzervovaným a údeným jedlám. Radí to vedúci Inštitútu stresu Karol Kováč.


Spánok podľa neho napomáha regenerácii psychických a fyzických síl. "Počas neho sa najvýraznejšie aktivuje parasympatický nervový systém," vysvetlil Kováč. Parasympatickú, teda regeneračnú aktivitu je možné podporiť aj pravidelnou meditáciou, rôznymi relaxačnými technikami, strečingom či počúvaním upokojujúcej hudby.

Kováč odporúča i pohyb, a to najmä pravidelné prechádzky s razantnejšou chôdzou. "Zmierňujú stres, osviežujú myseľ, uvoľňujú telo, pozitívne ovplyvňujú činnosť kardiovaskulárneho systému. Prechádzky v prírode uľavujú očiam, zlepšujú dýchanie, telesnú kondíciu a majú dopad na kvalitu spánku," povedal.

Kofeín, alkohol, zrejúce, konzervované či údené jedlá, cukry a škroby podporujú tvorbu stresových hormónov. Kofeín môže narúšať spánok, alkohol tiež, a to najmä vtedy, keď sa začína v priebehu noci odbúravať z organizmu a začínajú sa malé abstinenčné príznaky.

Pri výrobe syra a vína (zrejúce produkty) odborníci zase používajú baktérie spôsobujúce kvasenie. Počas neho rozkladajú bielkoviny na malé molekuly, ktoré sa zhromažďujú pri zrení potravín. Jednou z týchto molekúl je histamín, ktorý môže priťažiť tráviacemu, hormonálnemu, kardiovaskulárnemu a nervovému systému. Tým citlivejším dokáže spôsobiť úzkosť a nespavosť. "Je to aj vďaka jeho schopnosti zvýšiť hladinu adrenalínu," vysvetlil Kováč.

Jediná porcia glukózového sladeného nápoja môže zapríčiniť vyššiu úroveň adrenalínu u dospelých, ešte intenzívnejšie je to u detí. Adrenalín môže niektorým spôsobiť potenie, závraty a búšenie srdca.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri meste Ballina napadol žralok už druhého človeka za tri týždne
<< predchádzajúci článok
Muž, ktorého v prírode napadol medveď, ho zrejme vyrušil pri párení

RADÍME: Únavu tela možno zahnať prechádzkami či správnym jedlom - diskusné fórum čitateľov