Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2014

Rasmussen sa obáva ruskej invázie na Ukrajinugenerálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa účastní na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave, 15. mája 2014.Zdieľať
generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa účastní na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave, 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 11. augusta (TASR) - NATO podnikne všetky kroky potrebné na obranu členskej krajiny Turecka, ak ho budú ohrozovať bojovníci z hnutia Islamský štát (IS), ktorí zaznamenali územné zisky v susednom Iraku a Sýrii. Vyhlásil to dnes generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podľa jeho slov tiež stále zostáva "vysoká pravdepodobnosť", že by Rusko mohlo uskutočniť inváziu na Ukrajinu.


"Veľmi nás znepokojujú aktivity takzvaného Islamského štátu, ktorý je zoskupením teroristov, a je nanajvýš dôležité zastaviť ich postup," uviedol Rasmussen v rozhovore pre agentúru Reuters.

"Ak bude niektorý z našich spojencov - v tomto prípade samozrejme obzvlášť Turecko - ohrozovaný z nejakého zdroja nebezpečenstva, bez zaváhania podnikneme všetky kroky na zaistenie účinnej obrany Turecka či iného spojenca," spresnil Rasmussen.

Podľa šéfa NATO tiež stále hrozí, že by Rusko mohlo uskutočniť inváziu na Ukrajinu, kde sa ukrajinskí vládni vojaci približujú k Donecku, dôležitému mestu v rukách proruských povstalcov.

Kyjev informoval, že sa nachádza v "poslednom štádiu" znovudobytia Donecka - najväčšieho mesta pod kontrolou proruských separatistov. Bitka o Doneck by mohla byť rozhodujúcim zvratom v celom konflikte, ktorý spôsobil najostrejšiu konfrontáciu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny.

Priemyselná metropola s takmer miliónom obyvateľov (podľa údaju spred vojny) je hlavným útočiskom povstalcov, ale cez víkend sa ju snažila položiť na kolená ukrajinská armáda svojím ostreľovaním. Intenzívna paľba na okraji mesta v noci nadnes ešte silnela.

Ukrajinská armáda sa nenechala zastrašiť ani približne 20.000 ruskými vojakmi, ktorí sú podľa správ od NATO zhromaždení na neďalekej hranici pre prípad pozemnej invázie.

Kyjev v posledných dňoch tvrdil, že sa mu podarilo diplomatickou cestou odvrátiť ruskú pozemnú inváziu, ktorej cieľom mala byť ochrana povstalcov pod rúškom humanitárnej misie. Moskva v piatok oznámila, že končí svoje taktické cvičenia v oblasti.

Šéf NATO však uviedol, že stále nič nenaznačuje, že by Rusko sťahovalo svojich vojakov, ktorých vyslalo na hranicu. Podľa Rasmussena je pravdepodobnosť ruského vojenského zásahu na Ukrajine "stále vysoká".Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SHMÚ varuje pred silnými búrkami, ktoré môžu napáchať škody
<< predchádzajúci článok
Zamestnancov v konkurznom konaní by mali zastupovať odbory