Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. novembra 2011

Rómovia pôjdu do marcových volieb samostatne

Zdieľať
romovia prisli do bratislavy hovorit  BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Najmä nezamestnanosť a zlá sociálna situácia Rómov stoja za rozhodnutím Rómskej iniciatívy Slovenska - RIS ísť samostatne do predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012.


"Na parlamentných voľbách sme sa doteraz nezúčastnili ani raz, ale pre situáciu, ktorá na Slovensku v súčasnosti je, Republiková rada v nedeľu 30. októbra jednomyseľne rozhodla, že tento raz tak urobíme," uviedol pre agentúru SITA predseda RIS Václav Kappel.


Najrozumnejšia alternatíva

Alternatívu samostatného kandidovania bez podpory nejakého iného politického subjektu zhodnotili podľa neho ako najrozumnejšiu. Angažovanosťou chcú byť príkladom a vychovávať si budúcu generáciu.

RIS má ambíciu dosiahnuť lepší výsledok, než aký sa v posledných parlamentných voľbách v roku 2010 podaril Strane rómskej koalície, ktorá získala 0,27 percenta voličských hlasov. "Rátame so ziskom do troch percent," uviedol Kappel.


Hrozí kupovanie hlasov

Verí, že RIS budú voliť aj Nerómovia, ktorí sú z politikov už sklamaní. Skeptický je skôr v otázke účasti a podpory zo strany rómskych voličov. Ako tvrdí, RIS má informácie, že novovznikajúce politické strany a strany s malou podporou sa chystajú na kupovanie rómskych voličských hlasov alebo chcú Rómov získať tým, že ich zástupcov budú mať na kandidačných listinách do predčasných volieb.

RIS chce voličov osloviť najmä cez svoju prioritu, ktorou je snaha riešiť nezamestnanosť a na to nadväzujúcu vzdelanostnú úroveň a kultúru.

Nominačný snem pred predčasnými parlamentnými voľbami sa uskutoční 25. novembra.

Okrem iného na ňom budú voliť aj nového predsedu RIS. Kappel je funkciou poverený od augusta, keď ho do nej zvolila Republiková rada po tom, ako predchádzajúci predseda Alexander Patkoló na funkciu abdikoval z rodinných dôvodov.

Rómska iniciatíva Slovenska je mimoparlamentná strana. Na ministerstve vnútra bola zaregistrovaná 25. októbra 1996 pod pôvodným názvom Rómska inteligencia za spolunažívanie v Slovenskej republike. Súčasný názov strana používa od roku 2000.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemocnice Levice a Topoľčany chcú finančné skupiny
<< predchádzajúci článok
Bratislavské električky na Hlavnú stanicu sú odstavené