Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. mája 2006

Ropa z tankeru Exxon Valdez zabíja dodnes



Škody v aljašských oblastiach, kde pred sedemnástimi rokmi havaroval tanker s ropou, sú oveľa horšie, ako ekológovia predpokladali. Jedným z najohrozenejších druhov vodných živočíchov sú tu vydry ...



Zdieľať

BRATISLAVA 29. mája (WN/SITA) - Škody v aljašských oblastiach, kde pred sedemnástimi rokmi havaroval tanker s ropou, sú oveľa horšie, ako ekológovia predpokladali. Jedným z najohrozenejších druhov vodných živočíchov sú tu vydry morské.

Havária, ktorej následky znamenali pohromu, sa stala 24. marca 1989 v zátoke princa Williama na Aljaške. Únik enormného množstva ropy spôsobilo poškodenie tankeru Exxon Valdez. Do mora vtedy vytieklo 44 000 metrov kubických ropy. Krátko po havárii avizovali ekológovia úhyn 220 tisíc morských vtákov a niekoľko tisícok cicavcov. Následky katastrofy sú ale hmatateľné dodnes. Morské vydry sa nikdy na miesto katastrofy nevrátili a v okolí postihnutých oblastí sa ich počty každoročne znižujú. Práve tento cicavec však patrí do skupiny živočíchov, od ktorého závisí udržanie celého ekosystému. Ich jedálniček totiž tvoria morskí ježkovia, čím zabraňujú ich premnoženiu. Morské vydry tak nepriamo zabezpečujú, aby morskí ježkovia neskonzumovali celé podmorské polia chalúh, čím by postupne zlikvidovali podmorskú faunu.

Prípadom sa zaoberal chemik Jeffrey Short z National Marine Fisheries Service so svojím tímom. O rope sa všeobecne vie, že sa časom rozkladá a postupne mizne. Správa sa tak ale iba vtedy, keď reaguje so vzduchom, slnečnými lúčmi a vodou. Vtedy sa totiž na zasiahnutých miestach vytvárajú a množia baktérie, ktoré ropu rozkladajú. Vedci preskúmali zamorenú severnú časť ostrova Knight, kde vykopali v 32 rôznych oblastiach spolu 662 sond. V päťdesiatich percentách lokalít potvrdili prítomnosť ropy v piesku. Chemické analýzy potvrdili, že ide o ropu z havarovaného tankeru. Na rozlohe desiatich kilometrov pobrežia bolo asi sto ton ropy. Tá sa sem dostala pomocou odlivov a dodnes znečisťuje prílivovú zónu ktorá je domovom stoviek živočíchov. Práve v týchto oblastiach lovia vtáky a žije tu množstvo dravých rýb. Vydry sa živia mušľami a inými drobnými živočíchmi, ktoré vyhrabávajú z piesku. Denne vyhĺbia asi tri jamy. Short odhadol, že raz za dva mesiace sa každá vydra prehrabe až na ropný nános.

Výskum zverejnil odborný časopis Environmental Science & Technology.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Radůza odišla zo Slovenska po standing ovation a s výkrikmi bravó
<< predchádzajúci článok
Na autotuningovom zraze v Trenčíne aj tento rok nehoda