Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2005

Rusko vyhlásilo plynovú vojnu



Mimoriadne ostrý konflikt okolo výšky ceny ruského plynu pre Ukrajinu medzi oboma susedmi naberá čoraz väčšie obrátky.



Zdieľať
Gazprom pritvrdil nátlak so zámerom výrazne zvýšiť tarifu na dodávky svojho plynu Ukrajine v rámci splátok za tranzit cez jej územie do Európy. Tento ruský štátny plynárenský monopol doposiaľ požadoval trojnásobný nárast ceny z 50 na minimálne 160 dolárov za tisíc kubických metrov plynu od nového roka. Odvolával sa pritom na trhovú cenu suroviny.

Gazprom medzitým eskaloval napätie a hovorí o sume 220-230 dolárov. Ak Ukrajinci na tieto podmienky nepristúpia, hrozí im zastavenie dodávok plynu od 1. januára. Ruský podnik pritom arogantným spôsobom ignoruje dodatok č. 4 k spoločnej dohode o tranzite plynu cez Ukrajinu do roku 2013, ktorý vznikol na základe stále platného kontraktu z 21. júna 2002. Podľa tohto dodatku z augusta 2004 sa obe strany dohodli na roky 2005-2009 na pevných sadzbách nepodliehajúcich zmene. Tranzit plynu stojí Rusov 1,09375 dolára za tisíc kubíkov na sto kilometrov a Naftogaz Ukrajiny zaplatí pri dodávkach plynu za služby spojené s tranzitom vo výške 50 dolárov za tisíc kubíkov.
„Ukrajina fakticky stratila čas a teraz už nemôže byť reč o žiadnych 160 dolároch. Situácia na trhu s plynom sa stále mení. A preto možno hovoriť iba o formovaní ceny na hranici Ruska a Ukrajiny v súlade s európskymi cenami, vrátane prepravných nákladov cez Ukrajinu,“ vyhlásil v stredu nekompromisne v rozpore so záväzkami podpredseda predstavenstva Gazpromu Alexander Medvedev v televízii NTV. Nová cena podľa neho bude 220-230 dolárov.
„Ak kontrakt na dodávky ruského plynu Ukrajine nebude podpísaný do 1. januára, Gazprom nebude mať nijaké dôvody plyn na Ukrajinu dodávať,“ pohrozil predtým šéf podniku Alexej Miller v televíznom vysielaní Russia Today. Ako dodal, prepravu plynu do Európy zabezpečia, ale keby ho na Ukrajine kradli, znížia objem dodávok aj na európske štáty. Gazprom už zriadil operačný štáb na zabezpečenie tranzitu plynu cez Ukrajinu a odmieta kompromisný návrh Ukrajiny na postupné zvyšovanie ceny dodávok.
Jedným z hlavných dôvodov plynovej vojny, vyhlásenej Ruskom štvrť roka pred parlamentnými voľbami v Ukrajine, môže byť podľa pozorovateľov neochota nového vedenia v Kyjeve umožniť Gazpromu prístup k správe vlastnej siete plynovodov v rámci spoločného konzorcia. To vzniklo ešte počas vlády prezidenta Leonida Kučmu, ktorý bol lojálny k Moskve. Šéf Gazpromu už pripustil ústupky v cene, keby konzorcium začalo reálne fungovať.
Ukrajina tak musí čeliť tradičnej imperiálnej politike Ruska ešte z čias cárizmu a komunizmu. Za svoju neposlušnosť - za koketovanie s NATO a Európskou úniou či nesúhlas s plnou ekonomickou integráciou pod kontrolou Ruska na východe štátu - teraz naplno pociťuje nebezpečné následky energetickej závislosti od východného suseda. Argumenty Gazpromu o potrebe platiť trhovú cenu za plyn spochybňuje nielen to, že doma túto zásadu sám nerešpektuje, ale aj nízka cena suroviny pre spriatelené Bielorusko. Ide teda najmä o politické dôvody nátlaku na Ukrajinu s cieľom, aby sa tam k moci vrátili proruské sily.
Martin Benko

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predali Aupark
<< predchádzajúci článok
V skratke